Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Elköltöztünk!

A blog ezentúl új otthonában, a Wordpressen érhető el. Nem titkolt oka ennek az, hogy a postr nehezen kezelhető szolgáltatónak bizonyult, sokan nem tudnak kommetnelni (többek között én sem a saját blogomon). 

Ezentúl az alábbi címen található a blog, minden régi poszt ott is fellelhető. Itt már nem fog frissülni a blog, légyszi frissítsétek a könyvjelzőtöket!

http://xiaolongimnida.wordpress.com/

0 Tovább

A K-pop együttesek felépítése

Azt hiszem, ez egy olyan téma, amiről minden K-pop-rajongónak van némi fogalma, mármint hogy a bandákban mindenféle pozíciók vannak, de igazán senki se tudja, hogy mi micsoda. Nem mondom, hogy hirtelenjében szakértő lettem a témában, de megpróbálok olvasmányaim alapján tisztább vizet önteni a pohárba, reménykedve, hogy nem kutyulom össze a fejetekben még jobban a dolgot. Az egészben nem igazán segít az sem, hogy a pozíciók angol nyelvű elnevezése teljesen félreérthető.


Olvass tovább!

0 Tovább

Maritan, aki úgy káromkodik, mint egy... haditengerész

A haditechnikával, hadászattal foglalkozó japán mangák széles köre 2010-ben tovább bővült az amerikai haditengerészet saját kiadású mangájával, ami a japán és az USA  hadserege közötti felhőtlen, csodás viszony leképezésére készült. (...) Természetesen PR-fogásként, a népszerű műfajt meglovagolva kívánta Amerika belopni magát a japánok szívébe.

Ezen mangák köre kibővült egy olyan kiadvánnyal is, ami gyakorlatiag a hadsereg paródiájának is tekinthető: a cukinak kinéző, rózsaszín hajú Mari-tan hercegnő (ömm, WTF) gyakorlatilag nem tesz mást, mint káromkodik, mint a kocsis, izé, akarom mondani, mint egy haditengerész. Mari-tan kiképzőtiszt és a feladata szegény Army-tan újonc basztatása kiképzése. A kiadvány célja szimplán nem más, mint hogy megtanítsa az érdeklődő japánokat amerikai katona módjára istenesen káromkodni. A fuck szó ezernyi jelentésétől és használati lehetőségétől kezdve....  Természetesen Maritan és társai műanyag figuraként is kaphatóak.

Maritan persze nem az USA haditengerészetének terméke, csak azé a cégé, amelyik a "hivatalos" mangáikat is készíti, sietve közli ezt az illetékes tiszt, elhatárolódva Maritan mocskos szájától.

Kép forrása: japanfocus.org

Fotó forrása: kiddokid.wordpress.com

Forrás:  japanfocus.org

A blog hamarosan teljesen új otthonába költözik!

0 Tovább

Ázsiai zenekörkép 2013 6. hét

A heti felhozatal nem valami ígéretes, nem volt a héten kedvencem. A K-pop-kiadványokat a rookie együttesek uralták, a japánok eklektikusak voltak az experimentális rocktól a cukiságig, a kínaiak végre előrukkoltak egy kreatív zombivideóval, Thaiföldön apuci protezsáltjai csicseregtek, Vietnam meg kész zenei katasztrófa volt.

Ázsiai zenekörkép 2013. február 4. és 10. között. Kattints!

0 Tovább

Holdújévi szokások

Február 10-én kezdődik a Holdújév, amit Ázsia-szerte megünnepelnek. Kínában ez a legfontosabb ünnep, régen több hetes volt, ma egy hetes szünetet jelent az embereknek. Ilyenkor gyakorlatilag leáll a munka, mindenki arra koncentrál, ami ilyenkor a legfontosabb: a szeretteire. A Holdújév ugyanis családi ünnep, ilyenkor összegyűlik a rokonság és hatalmasakat esznek, beszélgetnek és (manapság) tévéznek együtt. A holdújév kezdete hagyományosan a tavasz kezdetét jelöli, ezért Kínában a Csuncsie (Chunjie), azaz Tavaszünnep néven hivatkoznak rá. A Tavaszünnephez rengeteg babona, hagyomány, szokás fűződik, ami ráadásul akár régiónként is változhat. A holdújév, mivel a holdnaptárat követi, minden évben másik napra esik a Gergely-naptár szerint. Idén február 10-én a Kígyó (hold)évébe lépünk.

Olvass tovább!

0 Tovább

A repülés és a feng shui

A feng shui (fengsuj) ősi tudományát évezredek óta használják a kínaiak a harmonikus környezet megteremtésére, mely szerintük a sikert és a boldogságot is megalapozza. A fengsuj segítségével szinte bármit át lehet rendezni, a lakás berendezésétől az építészeti alapokon át a köztéri parkokig. Ha mindez nem elég, most már fengsuj szerint is lehet röpködni: a szingapúri Jetstar légitársaság fengsuj-szolgáltatással rukkolt elő!

Olvass tovább!

0 Tovább

A hónap városa-rovat

Új rovat indul a blogon, ami minden hónapban egy másik ázsiai várost fog bemutatni. Ebben a hónapban Pekinggel fogjuk kezdeni, a következő Hónap városát a Facebook oldalon lehet megszavazni.

A menetrend:

1. Minden nap egy szép/érdekes/meglepő képet posztolok a hónap városából a Facebook-on.

2. A hónap végén itt a blogban részletesen bemutatom a várost.

A rovat célja, hogy kicsit színesebbé tegyük a bennünk élő képet az ázsiai városokról. Nem feltétlen csak a legismertebb oldalukat bemutatva.

Például Peking építészeti remekeinél nem igazán a keresztény templomok jutnak először eszünkbe.

Fénykép: Stuck in Customs @ Flickr, cc-by-nc-sa-2.0

0 Tovább

Ázsiai zenekörkép 2013 5.hét

Január 28 és február 3. között

K-pop

Kris Leone - Into the Skies

A 16 éves leányzó a legendás Boohwal rockegyüttes gitárosának, Kim Thevonnak a lánya, és ezt a dalt állítólag saját maga írta (szerintem apu biztos belepiszkált itt-ott, azért). Nem is tudom, miért listázzák ezt K-pop-alatt, hisz ez egy rockdal, de mindegy. Lényeg, hogy jó kis nóta ez, a kislány pedig örökölte apukája minden tehetségét. (Szerencsére a külsejét az anyukájától)

Solbi - Gone

"Sírok és nevetek, akár egy őrült nő" - szól az egyik sor, de ez a dal egyáltalán nem őrült. Tipikus nagyszabású ballada. Olyan sorozatba való fajta. Tudjátok.

December - Memories

Vokálduó. Tudjátok az mit takar? Igeeeen, balladahegyeket :) Sok-sok-sok szívfájdító balladát. Ha épp bőgni akarsz, ez neked való. A duó utolsó dala, mielőtt bevonulnak katonának.

Kang Dzsonguk (Kang Jong-wook) - Fool

Ha azt olvassátok valakiről, hogy ő egy "vocalist", az az esetek 99%-ában balladaénekest jelent. Ők azok, akik nem tudnak táncolni, és akik gyakorlatilag abból élnek, hogy könnyfakasztó balladákat énekelnek fel az évente megjelenő több száz koreai filmhez és sorozathoz. Tudom, hogy ez nagyon szarkasztikusan hangzik tőlem, és hogy sokan szeretik a balladaénekeseket, főleg az idősebb korosztály, de számomra túl sok van belőlük a piacon. És minden daluk gyakorlatilag ugyanolyan, kevés kivétellel. Kang Dzsonguknak is szép hangja van, de mire megy vele? Énekelhetne mondjuk rockot, vagy jazzt vagy bluest, vagy... értitek. Néha valami mást. Neeem, mindig ugyanazok a balladákok, tucatszámra.

SISTAR19 - Gone Not Around Any Longer

A legújabb trend a K-popban, hogy minden kiadó subunitokba darabolja az együtteseit. Eredetileg csak a nagy létszámú bandáknál volt ez divat, mint a Super Junior (japán mintára), de most már gyakorlatilag mindenki albandákat csinál. Mert hát, ez is pénz. Kevesebb befektetéssel is nagyot lehet kaszálni, hisz a banda rajongói úgyis megveszik a kislemezt, függetlenül attól, hogy csak ketten vagy hárman énekelnek rajta. Na itt a legújabb subunit, a Sistar Hyorinja és Borája személyében. Nem mintha bármi baj lenne ezzel a dallal, kellemes kis átmeneti szórakozás, profi dalszerzőktől (Brave Brothers), a videó meg überklisé, a szokásos bugyiban fetrengéssel nagyon erotikusnak mutatva magunkat. Az a baj, hogy amikor egy együttes minden videója ilyen, akkor az már nem erotikus, csak olcsó ribanckodás. Ugyanez a fiúbandáknál, ha egy banda egyszer-kétszer nekivetkőzik, az izgi tud lenni. Ha minden videóban pucérkodnak, az már uncsi gogotáncoskodás. (Halljátok, kiadók?? Egyszer mindenbe beleun a közönség!)

HavyT - Know That

Új vegyes együttes, kellemes hangzású kis dallal. A vegyes bandák általában nem idolbandának indulnak, hanem inkább amolyan félindie cucc ez, bár a dallam és a zene erősen popos.

Ali - Eraser

Az igen erőteljes hangú Ali újabb dallal rukkolt elő. Ez is ballada, de ez nem az a grandiózus over-the-top hangszereléssel, amitől valami nyomorult színdarabba képzeli magát az ember, itt inkább a vokálon van a hangsúly. Az MV jól kiegészíti a dalt, bár kicsit sablonosan indul, a végén a kigéett szoba remekül szimbolizálja a kiégett szerelmet.

Clazziquai - Sweetest Name

A Clazziquai egy elektrobanda, tehát nagyon nem hagyományos K-popot játszanak. Nem az én ízlésvilágom, de a sok popballada után üdítően tud hatni egy ilyen dal.

I Dzsungi (Lee Jun-ki) - Lost Frame

A flower boyok leg flowerboyabbika (akivel még a külföldi sajtó is példázza a flowerboy-trendet) kiadott egy minialbumot CBC címmel, amelyről ez a title track. Ti milyen zenét várnátok egy sráctól, aki így néz ki?

Hát én nem ilyet. O.o Ez ugyanis egy olyan elektro-numetal szám, amilyet mondjuk a Linkin Park adna ki. Jóóóóóóóó. Maga a minialbum már nem annyira impresszív, a többi track semmi különös, de ez a dal jó lett. Eltekintve az angol akcentusától (bifol dö léjn = before the rain). Íme tehát az agyonmondogatott bölcsesség: ne ítéld meg a könyvet a borítójáról!

DMTN - Safety Zone

A Dalmatian, miután kiadót váltottak, felvették a DMTN nevet és ez itten az új daluk. Kellemes, nem rossz, de nem az a fajta, amitől hasra esik valaki, aki még sose hallott K-popot. A videó se valami nagy szám.

BoA - Disturbance

Boának van pár igen jó dala, ez nem az. Mondjuk én eleve negatív irányban elfogult vagyok vele szemben, mert nem szívlelem a csajt azért, ahogy Junsuval viselkedett a srác Twitteres kiborulásakor, de még ha objektíven nézem is ezt a dalt, akkor se jön be. A vokál átlag alatti. A videoklip meg nagyon "hihető"... a srác a Shinee Taeminje, aki 19 éves. Boa meg 27. És ez meg is látszik (bocs Boa, nem leszel fiatalabb te sem).  Tényleg nem talált az SM olyan fickót, aki korban is beleillik a klipbe? Ha már saját istállóból kell, ott van a TVXQ, Yunhót simán benyomhatták volna a klipbe, vagy valamelyik idősebb SUJUs srácot. Valamivel hihetőbb lett volna a sztori, mint egy 19 éves kamasszal.

4MEN - Hello, It's Me

A 4MEN, akik nevüktől eltérően hárman vannak, ötödik albumukkal tértek vissza, ennek első kislemeze az Annjong, na ja. A videó érdekesen szimbolikus, a dal pedig, hát, nos, ballada.

Japán

A héten Japánban mindenki mindenkivel összeházasodott, legalábbis minden második hír valamelyik sztár esküvőjéről szólt. A daltermés tekintetében pedig végre született pár dal, amit sikerült végig is hallagatni és nem kellett a kezdeti 30 másodperc után lelőni.

Weather Girls - Koi wa Tokimeki Chuuhiou

Japán a világ második legnagyobb zenei piaca (kis földrajzi területe ellenére). Ezt pedig mindenki szeretné meglovagolni. A Weather Girls egy tajvani lánybanda, a csajok korábban időjárásjelentéssel foglalkoztak különféle csatonákon, aztán egy nap zsupsz, cuki japán csajokká vedlettek át. A mi legnagyobb örömünkre. Ugye.

trf - Push Your Back

Hosszú idő óta az első J-pop-dal, ami igazán bejön. Még hogy a japán nők nem tudnak csak cukiskodó kislányhangon énekelni, mert az olyan velük született tulajdonság? Ugyan már. :) Ez egy régi banda, a '90-es évekből, idén ünneplik a 20. évfordulójukat!

Ayaka - Chiisana Ashiato

Az animált videó cuki, a dal semmi különös.

Party Rockets - Miraie

Kell valami különös perverzió ahhoz, hogy valaki habos-babos, cincogó hangú kislányokkal rockot énekeltessen. Mert a dal maga remek kis rocknóta lenne. Nem lehet lekapcsolni a vokálsávot?

Kuraki Mai - Try Again

Tök jó kis pörgős nóta, és semmi kavaii-skodás, óó, végre :)

Koda Kumi - Lovely

A 30 éves japán ikon játékos kis dala egészen kellemes, és a klip is vidám.

C-POP

Kína gyakorlatilag a múlt heti balladákon bőg még mindig, így csak Tajvan és Hongkong szolgál némi újdonsággal.

Jay Chou - Ukulele

Nagyon úgy néz ki, hogy Jay idei albuma mind a 12 dalához fog klipet készíteni. Ez a legújabb, egy bolondos dal, bolondos videoklippel és komoly ízlésficammal a nadrágok területén, random fehér modellekkel megspékelve. WTF. Apró megjegyzésként, a Yinyuetai (a kínai Youtube) Hongkong-Tajvan toplistájának első hét helyén Jay ficánkol. Ezt nevezik úgy, hogy teljes szőnyegbombázás.

Vóng Cou-lám (Wong Cho-lam) - Paj pien kuaj ka (Bǎi biàn guài kā)

Történet egy pasiról, aki halálra rémült egy iskolai Samutól. Gyerekkorában biztos szekálta a biosztanár.

Popu Lady - Lady First

Új lánybanda Tajvanon. Hogyan legyünk sikeresek? Vegyük a Girls' Generation imidzsét, turbózzuk fel némi japános iskolai egyenruhával (szigorúan picsaszoknyával és 20 centis tűsarokkal - mondjuk megnézném, melyik tajvani suli engedi a diákjait körömcipőben illegni), legyünk nagyon cukik és kérjünk egy dalt noname svéd zeneszerzőktől, ahogy azt a koreaiak teszik. Bádábumm!

Paj An (Bai An) - Vo cse hsziang cajhu vo cajhu tö (Wǒ zhǐ xiǎng zàihū wǒ zàihū de)

A hölgy hangja (vagy inkább énektechnikája) a The Cranberries énekesére, Doloresre hasonlít. Érdekes hangszíne van.

A-lin ft. Xiaoyu - 920

Jó kis upbeat dal, jó a vokál, bár a srác gyenguska kicsit.

Thaiföld

David Intee - แฟน ไม่ใช่รองเท้า  (Faen mai chai rong tao)

Sztenderd thai pop-rock egy nem különösebben érdekes hangú ürgétől.

Thana Lee - Dtong dtaam haa reu waa kae ror

A dal zenei összetettsége egy gyerekdaléval vetekszik, a hölgy nyikorgása pedig valami szörnyű. Nem hiába tartják a Grammy kiadót a gazdag gyerekek kiadójának ("apuu ugye csinálsz nekem egy lemeeeezt?")

ฮักสามเศร้า...เฮาสามคน

A tradicionális és a modern ötvözése nem mindig jó ötlet. Pláne ha valami gagyi harmadosztályú videoklippel spékeljük meg. Olyan Muzsika Tévés feeling thai módra (és nem célom megbántani a thai kultúra rajongóit, de ez ... nekem sok, ebben a tálalásban).

Knomjean - พรุ่งนี้ฉันจะเป็นแฟนเธอ (Prung-nee chan ja bpen faen ter)

Ez egy jól sikerült kis nóta, és a videoklipje is érdekes, leköti az embert. :)

Vietnam

Sunny Như Ý - Để Em Quên Anh

Ha nem bőgtetek ma még eleget, akkor itt majd lehet. Meg azon is, ahogy a csúnya fiúnak ki van húzva a szeme, és ahogy a leányzó tél közepén miniszoknyában ücsörög, miközben hull a  pelyhes hungarocel-hó.

Du Thiên - Nước Mắt Đổi Lấy Nụ Cười

Ha úgy érzitek, hogy van még hullajtani való könnyetek, akkor az alábbi dal is mindenképp segíteni fog. Én meg azon gondolkodám, hogy vajh mennyit perkált le az Emirates légitársaság ezért a klipért.

Lều Phương Anh - Khóc Cho Một Tình Yêu

Mi az, hogy már nincs több könnyetek?! Tessék bőgni! Most!

Various Artists - Khúc Xuân

Na, ha elég mára a bőgőmasinákból, akkor itt az új trend: Vietnamban most mindenki mindenkivel össznépi kollaborál. (Jó, tudom, holdújév, meg minden).

Heti kedvenc: Lee Junki - Lost Frame

0 Tovább

Kavaii, egjo, szacsiao: a cukiság és ami mögötte van

Az európai szem számára furcsa ázsiai viselkedési forma az össznépi cukiskodás, amire jó esetben csak szemöldököt emelünk, jót nevetünk, rosszabb esetben viszont visszataszító is lehet elsőre, sőt, kifejezetten hányingerkeltő is. Éppen ezért fontos, hogy megértsük a cukiság lényegét, hátterét. Nem, az ázsiai nemzetek nem idióták. Csak mások, másképp működik a társadalom, mások a szokások, és bizony a cukiság is hozzátartozik az ázsiai léthez.

Ami Japánban a kavaii (kawaii), az Koreában az egjo (aegyo), Kínában pedig a szacsiao (sajiao). Mindhárom arra utal, amikor valaki "aranyosan", "cuki módon", szinte kisgyermeki ártatlansággal viselkedik, illetőleg Japánban a kavaiit használják tárgyak jelzőjeként is (Hello Kitty, rémlik?): kavaii lehet egy szoknya, egy plüssfigurás hátizsák vagy egy kismacska is. Ezzel szemben a koreai és a kínai fogalom kifejezetten a viselkedésre vonatkozik (tehát nem mondhatjuk, "jaj de egjo ez a plüssfigura").

Ez csak kavaii.

Ez meg egjo, kavaii és szacsiao is egyben (SNSD)

Überkavaii (japán lány képe tumblr-ről)

Túlkavaii. Vagy inkább giccses? (etsy.com)

A létező legkavaiibb. (graphics.glig.com)

A cuki viselkedés jellemzően női tulajdonság. Főképp idősebbek társaságában, illetve a fiúk előtt viselkedik egy ázsiai lány cukiskodva. Például, ha fel akarja magára hívni a figyelmet, de egyszerűen csak csábítási módszer is. Az ázsiai kultúrákban a nőket jellemzően szeretik rendkívül femininnek tudni. A nő legyen aprócska, törékeny, lehetőleg minél vékonyabb, bájos, ártatlan, és függjön a férfitól. Ennek tökéletes kifejező ereje a "cuki". Például, amikor a lány rácsimpaszkodik a fiú karjára és nagy, rebegő szempillákkal azt mondja: "oppa, ugye viszed a szatyromat, olyaaan nehéééz!". A férfiak szeretik úgy érezni, hogy ők a nagy, erős védelmezők, akkor is, ha tudják, hogy a nő esetleg abszolút nem szorul segítségre. Amikor apró sikolyokkal az ágyra ugrik valaki, hogy "jaj, egy póóók!" és édesen a szája elé kapja a kezét - na ez az egjo. A fiú pedig hősként taposhatja agyon szerencsétlen kártevőt, hogy aztán cuki tapsvihart váltson ki a kedveséből. Úgy tűnik, az ázsiai pasiknak erre van szükségük.

Ha Dzsivon egjo-demonstrációja a Secret Gardenben. Az "oppa" a férfiak kedveskedő megnevezése, egyébként idősebb fiútestvért jelent. Az egjo tipikus megjelenése Koreában, amikor egy lány kislányos hangon, elnyújtva kiabálja, hogy "oppaaaaa".

Nálunk visszásan hat a dolog, hiszen mások az elvárások. A független, önálló, magáért kiálló nő eszményképe mellett szinte kizárt, hogy egy átlag európai nő így viselkedjen, és nincs is kinek így viselkedni, hisz az itteni férfiak nem ehhez vannak szokva. Bár a külföldi férfiak számára az egjo/kavaii/szacsiao elsőre nagyon vonzónak hathat ("jaj, de édes ez a lány!"), a húszezredik ajakbiggyesztéses hiszti után azért be szokott telni a pohár. Persze Ázsiában is sok olyan férfi van, akik ki nem állhatják az egjót, és nők is szép számmal akadnak, akik nem tudnak vagy nem akarnak így viselkedni.

Azt is hozzá kell tenni, hogy az a mennyiségű egjo, amit például a K-pop, illetve a K-drámák közvetítenek, köszönőviszonyban sincs a valósággal. Expat blogok tanúsága szerint a hétköznapokban sokkal kevésbé eltúlzottan viselkednek ennyire cukiskodóan a lányok, és Koreában is megbámulják azokat, akik nyilvános helyen leállnak eltúlzott mozdulatokkal egjózni. Japánban viszont a materiális cukiság már olyan méreteket öltött, hogy gyakorlatilag mindenütt jelen van, még az öltönyös úriemberek telefonján is miniatűr kavaii bigyók csilingelnek.

Bár a cukiság amolyan lányos dolog, Korea szórakoztató iparában teljesen elfogadottá vált az egjo kimutatása a férfiak részéről is, és nem csak tinikről beszélünk, meglett férfiak is egjóznak. Nyilvánvalóan az erre igényt tartó rajongótábor miatt teszik, akik fölöttébb aranyosnak vélik, ha egy pasi cukiskodik a képernyőn. Itt is van akinek jól áll, és tényleg aranyos lesz tőle, másoktól meg kifejezetten nevetségesen hat.

Kukucs! (Yoseob, Beast együttes)

Yunho és az egjo

"Jé, macska!" Minhyuk a BTOB együttesből egjózik.

Szegény Xiah Junsut 26 éves kora ellenére is állandóan rákényszerítik az egjózásra. Látszik rajta, hogy rohadtul unja már és nagyon cikinek érzi. De hát a rajongók kívánsága szent.


Az egjo testbeszédnek számos eleme van. Az ajakcsücsörítés, az ajkak lebiggyesztése sértődött kisgyerek módjára, a nagy szemek meresztgetése, a megjegyzésekre való elpirulás, nevetéskor (bocsánat, kacagáskor) a kéz száj elé kapása, az ajkak beharapása, a mutatóujjal az orcák böködése, illetve a "buing buing"-mozdulat (amikor az ember az arca elé kapja az ökleit, mint mikor nálunk sírást imitálunk gyerekeknek), az ál-hisztizés ("de vegyéééél nekem hamburgert, oppaaaa"), a toppantás a lábakkal és még sorolhatnám.


A buing-buing mozdulat (SNSD)

És persze nem maradhat ki az I love you-mozdulat sem (Key, Shinee)

Meg a nyuszifülecskézés (Siwon, Super Junior)

Meg az ajakbiggyesztés (Sistar)

És hogy felejthetnénk el a V-betűzést? (Minzy, 2NE1)

És az ártatlan kisegérke-kinézetet? (Dara, 2NE1)

Mindenki angyalkája, Xiah Junsu, akiből tinikorában tettetés nélkül sugárzott az egjo, ezért is kapta az "Angel Xiah" és a "Happy Virus" beceneveket. Ma már inkább szeretne szexi felnőtt lenni.

Egjót lehet jól és rosszul is csinálni, vannak akiknek teljesen természetesen jön, és a személyiségük része, de persze a többségnél ez egy felvett viselkedésforma, és sokszor látszik, hogy erőltetett. Ilyenkor persze irritálóan is tud hatni, ahelyett, hogy a célját érné el: vagyis azt, hogy megkedveld az illetőt.

Persze a cukiskodás kiváló paródiaalap is, ahogy azt remekül demonstrálja nekünk a 2PM fiúegyüttes az Orange Caramel hányingercuki dalával.

Források: eChinacities, maddieloveskpop, CRI, eatyourkimchi, Ningin; Christian Utz-Frederick Lau: Vocal Music and Cultural Identity in Contemporary Music, Routledge (2013)

0 Tovább

A legtöbb táncoló kabala a világon

Na hol máshol? Hát persze, hogy Japánban! Az őrült divatok országában ugyanis szinte mindennek van cuki kabalafigurája (juru-kjara), a cégektől a városi önkormányzatokig. A nagy, hatalmas fejű plüsskabalák ugyanis barátságosabbnak mutatják a kabala gazdáját, így nem meglepő, hogy pályázatot írtak ki még Abe Sinzó miniszterelnök kabalájának megalkotására is... És persze minden évben rendeznek országos juru-kjara versenyt is.

Így aztán szinte adja magát, hogy a héten Japán lett az egyszerre táncoló legtöbb kabala Guinness-rekordere. A feladat az volt, hogy egy öt percen keresztül tartó dal közben a kabalák kevesebb mint 5%-a kövessen el hibát a koreográfiában. Harmadszori nekifutásra, a 25 prefektúrából érkező 141 óriás plüss  jelkép közül 134 sikeresen végigcsinálta hiba nélkül az összehangolt táncot. A dal egyébként egy japán paródia-rockbanda, a The Drifters "The Beard Dance" című szerzeménye volt.

Gratulálunk az őrült japánok újabb őrült (és nagyon plüss-puha) rekordjához!

Források: Japan Today, The Japan Daily Press

0 Tovább

Drága a szerelem Koreában

A blogból már kiderülhetett az olvasók számára, hogy Korea egy izgalmas és (nekünk) furcsa ország, fura szokásokkal. Épp a szerelem lenne ez alól kivétel? Ha két szóval kellene jellemezni a koreai szerelmet, az a drága és a bonyolult lenne.

Aki Koreában akar párt találni, az kösse fel az alsógatyáját meg a pénztárcáját. Lássuk, mi mindenen kell keresztülmenni!

Ma az egyik legelfogadottabb párkeresési fórum Koreában a vakrandizás, melynek két formája van, a mee-ting és a sogeting. A mee-ting egy kötetlenebb, barátkozós forma, főképp egyetemisták körében kedvelt, és jó ok a bulizásra meg a piálásra. A sogeting ezzel szemben a hagyományos vakrandi, amit legtöbbször egy családtag, rokon szervez meg, de vannak profi cégek is, melyek ezzel foglalkoznak. A sogetingre az megy el, aki konkrétan házasság céljából randizik. Még a sztárok is randiznak így, a JYJ Jaejoongjáról köztudott például, hogy több bukott vakrandija is volt már. (Nem értem, kinek nem kell egy ilyen pasi?)

Vakrandi

Vakrandizás

Ha sikerült ráakadni a megfelelő partnerre, akkor jön a java. Koreában kismillió ünnep van a szerelmesek számára, gyakorlatilag minden hónapban legalább egy nap, sorjában (és figyeljétek a konzisztens dátumozást!!):

Pepero. Forrás: adventureteachingkorea.wordpress.com

* Diary Day (január 14.): a szerelmesek naplót ajándékoznak egymásnak
* Valentin nap (február 14.): ekkor a lányok adnak csokoládét a fiúknak
* White Day (március 14): ekkor a fiúk lepik meg a lányokat édességgel
* Black Day (április 14.): ezt a szerencsétlen szingliknek lökték oda, hogy legyen mikor sajnálniuk magukat, amiért még mindig szinglik, ilyenkor feketébe öltöznek és ccsadzsangmjont esznek. Mármint a szinglik.
* Rose Day (május 14.): a párok rózsát ajándékoznak egymásnak
* Kiss Day (június 14.): meg kell puszilni mindenkit, akivel találkozol. (Na ezt megnézném, a konzervatív koreai kultúrában...)
* Silver Day (július 14.): a szerelmesek ezüstékszert ajándékoznak egymásnak.
* Green Day (augusztus 14.): a párok a szabadba szakadnak, a szinglik meg szodzsut vedelnek (zöld üvegből, nyilván).
*Photo Day (szeptember 14.): a párok fényképet készítenek és különleges helyre akasztják (LOL)
*Wine Day (október 14.): a párok....nos... bort isznak.
* Pepero Day (november 11.): a zseniális marketing, a Pepero nevű, csokoládéba mártott ropi gyártója ilyenkor akkorákat kaszál, hogy ihaj. Ezen a napon nem csak a szerelmesek, de a barátok, a kollégák, a családtagok is Peperót ajándékoznak egymásnak. Sőt, a gyerekek a suliban a kedvenc tanáraiknak is. Óriás méretű dobozban is kapható. (És egyébként zseniálisan finom, itthon is kapható a koreai boltban)
* Movie Day (november 14.): a párok moziba mennek. Legalább egy jó napja legyen az iparágnak, amikor országszerte tömve vannak a mozik, nem?
* Hug Day (december 14.): a párok.... ölelkeznek... a hideg miatt.
* Karácsony: a karácsony kifejezetten nem családi, hanem szerelmes ünnep, amit a párok együtt töltenek.


Ha ez még nem lenne elég, csak hogy fokozzuk a pénztárcánk izgalmát, jönnek az évfordulók, illetve inkább napfordulók: a kapcsolat minden 100. napján! Ilyenkor nem virágcsokor meg csoki meg vacsora dívik, hanem drága ajándékok (dizájner cuccok, pl.). Van, aki kifejezetten arra gyűjt (vagy csináltat hitelkártyát), hogy legyen miből az évfordulós ajándékokat fizetni. Persze nem mindenki ilyen, de ez az általános gyakorlat.

Koreában és Ázsia más országaiban is divatosak az úgynevezett couple clothes, azaz a páros ruhák. Ezeket kifejezetten szettben árulják párok számára. Lehetnek egyszínűek, vagy azonos mintájúak, vagy kiegészítő mintájúak, lényeg, hogy felismerhesd róluk, hogy a viselőik összetartoznak. Egyes éttermek, kávéházak még kedvezményt is adnak couple-ruhát viselő pároknak. A fiúk persze ki nem állhatják a dolgot, de a lányok mindig keresztülviszik az akaratukat.

Couple clothes

Couple clothes (forrás: www.vivi-clothes.com)


A páros ruhához jól megy a másik elterjedt szokás, a páros gyűrű, azaz a couple rings. A couple ring nem tévesztendő össze a jegygyűrűvel! Nálunk csak akkor szokás gyűrűt adni, ha megkérik valaki kezét, Ázsiában ez nem így van. A couple ring általában ezüst, és mindkét fél kap egyet, de lehet másmilyen anyagból, mintás, stb. Lényeg, hogy az összetartozást fejezi ki, egy aranyos gesztus, de nem jelent házasulási szándékot. Még akár gyerek-anya is ajándékozhat egymásnak ilyen gyűrűt, ahogy tette ezt például Csang Gunszok (Jang Geun-suk).

Couple rings

Hangul feliratos "couple ring"-pár (Faith Element)


A randizáshoz a mai modern világban (a lányoktól elvárt szűziesség ellenére!) szinte hozzátartoznak a motelek, melyekből csak Szöulban több mint 30 000 található. Ennek oka az, hogy a legtöbb fiatal a házasságig a szüleivel lakik - és hát így bizony nehéz romantikus perceket lopni a kedvessel, ha anyu az ajtóból figyel. A motelek egyébként rendkívül diszkrétek és titokzatosak, mivel a legtöbben persze nem akarják reklámozni, hogy hova járnak.

Ha esetleg még nem költöttek eleget a párok, akkor elmehetnek egy népszerű tarotolvasásra a szadzsu-sátrakba. A jövendőmondás segítségét mindenre kikérik (nem csak Koreában amúgy, más ázsiai országokban is), a vizsgák kimenetelétől az esküvői dátum kiválasztásáig.

Szadzsu-sátrak

Szadzsu-sátrak (사주) (Forrás:jasonstrother.net)

Házasság után a férjnek a lány szüleiről is gondoskodnia kell, a rendszeres ajándékozás elvárt dolog tőle.  A férfi dolga, hogy keresse a pénzt, gondoskodjon a családról és legyen erélyes. A nő dolga, hogy megfeleljen az anyósa elvárásainak, legyen ártatlan és hűséges.

Ezek természetesen általánosítások, mindig vannak és lesznek kivételek, és valószínű, hogy más emberek másképp élnek meg dolgokat, vagy másképp látják azokat.

Érdekelne, hogy mit gondolnak erről, vagy mit tapasztaltak olyan hölgyek és urak, akik innen Magyarországról házasodtak koreai családba, amennyiben ilyen párok olvassák ezt a poszot, kérem, hogy írjanak a xiaolongimnida[kuckuc]gmail.com címre, szeretnék interjút készíteni vegyes házaspárokkal a tapasztalataikról, hogy ne csak külföldi forrásokra lehessen támaszkodni.

Felhasznált források: expat blogok, CNN + a cikken belül megjelölt linkek

(A kommentelés a postr-ön akadozik, a Facebookon lehet üzenetet hagyni, kommentelni)

0 Tovább

Ázsiai zenekörkép 2013 4. hét

Ázsiai zenekörkép január 21. és 27. között

Azt hiszem lassan kezdem érteni, hogy miért olyan népszerű a K-pop Ázsia-szerte. A japánok túl eklektikusan...formabontóak, a kínaiak túl tradícionálisan unalmasak (tisztelet a kivételnek), a többiek meg belefulladnak a könnyekbe a balladákon keresztül. Ha egész nap vietnami vagy thai popot kéne hallgatnom, biztos a depresszió szélére kerülnék és/vagy diliházban kötnék ki.

K-POP

Leessang - Tears

A hét egyik legnagyobb durranása máris a slágerlisták élén, és hát ezúttal még csak egy rossz szavam se lehet. A rap kiváló, a refrén zseniális, a fickó husky mély hangjával, a női vokál is jól illeszkedik, és még a videoklip se rossz. Vannak még minőségi előadók :) A Leessang egyébként már nem mai csirke a szakmában, 2002-ben kezdték az ipart.

Myname - Just that little thing

Koreában a héten mindenki szívszakadva szenved. Your average K-pop boyband track - azaz egy totál átlagos fiúbanda-nóta, semmi olyasmi, ami megragadna. Könnyen hallgatható, könnyen felejthető. A videót nézve csak az járt a fejemben, hogy ezt a koreót ugyan tutira nem fogják tudni előadni élő énekkel. Még egy playbackes banda, szuper :)

Verbal Jint - I'm a Fool

Rapdal. Abból a fajtából, amikor végig egy hangon rappelnek, egy stílusban, egy ritmusban. Szóval nekem nem bejövős, de Verbal Jintet sokan szeretik. A dalt egyébként ingyen tette közzé a rajongói számára. Szóval vigyétek.

Mr.Mr - Highway

Új banda (hurrá!), és nagy nevektől kapták a dalt, akik írtak már Britney Spearsnek is meg minden (nem mintha ez bármire garancia lenne, lásd JYJ és az Ayyy Girl szégyenletes esete őfelségével Kanye Westtel). Nem rossz a dal, de annyira azért nem is hű de odacsapós, a vokál tök átlagos. A videó viszont érdekes, csak megint abba a problémába ütközök, amibe a történetes K-pop-videók kapcsán szinte mindig: teljesen kohézió-mentes a sztori. [SPOILER] Értem én, hogy elrabolja, meg beleszeret, meg minden, meg a csaj öngyi lesz, hogy ne a srácnak kelljen őt megölnie (ööö.... depresszív alkatú leányzó lehetett), de például honnan tudta a csaj, akit fogva tartottak, hogy hol fogja találni a bandát? Rájuk telcsizett, hogy "hali, megölném magam előttetek, merre vagytok?". És melyik az az idióta fogva tartó, aki az asztalon hagyja a pisztolyát? Ecsém, ezek se tanultak forgatókönyvírást, azt tutker. :)

Nine Muses - Dolls

Ha a Myname dala volt az átlagos fiúbandadal, akkor ez az átlagos lánybanda dal. Megint jön a szexi lábmutogatás, az erotikus(nak szánt) nyaksimogatás szétnyíló ajkakkal, egyszóval, ennél közönségesebb nem is lehetne. Mikor fognak már olyan lánybandát tervezni, akiknek nem ez a koncepciójuk? Valami frisset, valami másat szeretnék már látni, elég volt az egytucat lábfetisiszta cicuskákból!

Szo Dzsiszob (So Ji-sub) - Eraser

A dal annyira nem fogott meg, de a videoklip rohadt jó! Mint egy kis minidráma, aminek a végén cliffhangerrel szembesülünk, már alig várom, hogy jöjjön a következő "rész". Így kell videoklipet csinálni, na! Kohézió is van, megkapó történet is van, jók a színészek.

Eric Nam - Heaven's Door

Aranyos dal, aranyos videóval, impresszív vokállal. A srác tehetségkutatós felfedezett. A történet nagyon cuki, és még mielőtt azt mondanátok, hogy nincs is olyan srác, aki ilyen kreatív módon lepné meg a barátnőjét, hadd mondjam el, hogy tévedtek. :P

D.ear - Time Goes By

Vannak a K-pop-sztárok és vannak a "művészek". Akik arról ismerszenek meg, hogy füstös videókban suttogva-éneklik ki a szívüket lágy kávéházi zenére. Na ez egy pont olyan dal, amiket a franciás kávéházakban játszanának. Fárasztó. A vokál engem nem nyűgözött le. De hasra kéne esni, elvileg, mert a srác rookie és maga írta az album összes dalát. (....) Sorry, nagyon kevés énekes tud falzettben jól énekelni, és szerintem ez a srác nem tud. Akár maga pengette a dalt, akár nem, nekem ez nem jött be.

Shin Jae - It Hurts So Bad

Megint fáj a szívünk, újabb bőgős ballada, bőgős videoklippel, és megint egy teljesen össze-vissza klip. A rengeteg flashbackkel drámai hatást akarnak elérni, csak épp a sztorinak nincs se füle, se farka. Pl., hogy halt meg a srác? Sose fogom megtudni. Ma már volt tipikus fiúbanda-dalunk, lánybanda-dalunk, ez meg itt a sztenderd szólóénekesi bőgőballada. :)

K.Will ft ChaKun - Even If I Play

Óóó ez egy jó dal, jó kis ritmus, amihez szokatlanul jól megy a szomorkás vokál és az erőteljes rap. De a videoklip már megint WTF. Mi a bánatot csinál a srác azzal a neonrúddal? Jedinek képzeli magát, vagy mi a szösz? (A szösz olyan kis pihécske, ami takaróra, párnára...)

TINY-G - Minimanimo

Erről a dalról a Moncsicsi jut az eszembe. Végül is, az óvodásokat (meg a pedofilokat) is szórakoztatni kell valamivel. Nagyra nőtt tinilányokkal, akiket ovisnak öltöztetnek. A klipből már csak a teletabik hiányzonak. Biztos azért, mert jogvédettek, mint a Disney-figurák.

MFBTY (Tiger JK, Mi Rae, Bizzy) - Sweet Dream

Holy friggin sheeeet. Szentséges tehénlepény! Ez már valami! Műfajba nem tudnám sorolni, mert hát van ebben minden, a technótól a hiphopon át a kuytafüle farkáig, amolyan G-Dragon Crayonos módon őrülten megkeverve egy akkora bakkerjó videoklippel, hogy füstöl! Gangnam Style-klip? Hahaha. Ezt kapd ki, Amerika!

JAPÁN

Man With a Mission - Emotions

Jó kis dal, kissé fura videóval.

Sacanaction - Music

A PV-t nem sikerült megnézni a YouTube-on, mert állandó hibát ad ki, így csak audió formájában hallgattam meg. Nekem ez túl zajos.

AKB48 - So Long!

Az tuti. A soktagú lánybanda új MV-jének hosszú verziója 64 perces lesz. Szerencsére ez csak a rövid itt. Bőven elég belőle.

Ajumi Hamaszaki (Hamasaki Ayumi) - Melody

Na ez a dal tetszik és a videó is nagyon ötletes, hát nem hiába akkora név ő, amekkora. Kár hogy csak rövid PV.

E-girls - Never Ending Story

Az E-girls feldolgozta a Limahl azonos című egykori slágerét. Hát... az eredeti jobb. Sokkal jobb.

C-POP (Kína, Tajvan, Hongkong)

Csi Vej (Qi Wei) - Vomen, vomen (Women, women)

Kínában megint búslakodunk, azaz a héten sem ússzuk meg a balladákat. Viszont a palit a videóból hazavinném...

Csou Pi-csang (Zhou Bichang) - Xīngkōng zhī xià (Hszingkung cse hszia)

A Felhőatlasz című film hiavatlos kínai promódala. Szép hangja van a hölgynek, aki egyébként 2005-ös tévés tehetségkutató-felfedezett, de megint egy ballada...

Csiko Csüan-ji (Jike Juanyi) - Cajszö tö hej (Cǎisè de hēi)

Kicsit Aaliyah-utóérzetes a videoklip, maga a dal egyáltalán nem rossz, végre nem egy ballada! :) A lánynak szép, gazdag hangja van, amit kevéssé használ ki, mert a magasabb regiszterek felé mozdul el, pedig az R&B-s felütései itt-ott nagyon érdekesek lennének, ha hagyná kibontakozni. De így is remek kis nóta ez.

Lin Van-van (Lin Wan-wan) - Vo pu huj suohua (Wǒ bù huì shuōhuà)

Míg Koreában a fiúk lányoknak néznek ki, Kínában úgy tűnik a fiús lányok a menőek. Meg a balladák.

Jay Chou - Aj ni mej csa (Ai ni mei cha)

Jay Chou sokadik videoklipje a tavaly decemberi albumáról. Szeretem ezt a dalt, tipikus Jay-féle ballada. ......Ballada....

Eason Chan - Ven ven tö hszingfu (Wěn wěn de xìngfú)

A 越来越好之村晚 (Jüe laj jüe hao cse cun van) című film betétdala. Megint egy balladaaaaa (fej falbaver)

Fiona Sit - Láng szíu vá ceng szik pán (laang siu waa zeng sik baan)

Egy kis kantopop. A videó olyan művészies (artsy-fartsy), de ez is egy uncsi ballada.

Thaiföld

Eun - ไม่มีใครแทนใครได้พอดี (Mai mee krai taen krai dai por dee)

Na, mit tippeltek? Igeeen, egy ballada. :) Szerelmi bánat thai módra.

Roht - อย่าเพิ่งคุยกันตอนนี้ (Yaa peung kui gan dton-née )

A hölgy énekhangja sokkal szebb, mint az előzőé, és a dal is kicsit rockos hangulatú, de újabb szívszorító ballada bőgős videoklippel. Mintha egész Ázsia depressziós lenne mostanában.

Abnormal ft. าเรียม B5 - อยากเป็นคนนั้น (Yaak bpen kon nan)

Újabb szívszorító rockballadácska :)

Ying Lee - ขอใจเธอแลกเบอร์โทร (Kor jai ter laek ber toh)

Kicsit olyan hangzású a hölgy énektechnikája, mintha indiai popdalt hallanék, de nem rossz ez, a rockos alappal az indipopszerű ének egész jól összefér. Érdekesen kellemes. A videó olcsó és semmilyen, de ez legyen a legkevesebb: nem balladaaa!! :)

Sugar Eyes - ไม่สมมติ (Mai som-mut)

Középtempójú könnyed kis....izé.

VIETNAM

Ballada ballada hátán.

Kim Thư - Cảm Giác Cô Đơn

DSN ft CAM -Hạnh Phúc Nơi Sài Gòn

Nem rossz kis rapdal, de nekem ez is lassú....

Huỳnh Thiên Vĩnh - Con Đường Nơi Ấy

Egytucat ballada kéttucat videoklippel.

Hoài Trinh - Có Không Anh

A The Voice viet verziójának felfedezettje, és nem ballada!! Nem különösebben kiemelkedő, de nem is rossz. Talán mégsem teljesen reménytelen a vietnami zenepiac?

Long Nhật - Cánh Thiệp Đầu Xuân

Ezt muszáj betennem. Tudom, hogy nem illik röhögcsélni más népek kultúráján, különösen nekem, aki Ázsiával foglalkozik, de ez. Jaj. Mintha kínai dalt néznék vietnamiul. Ez nem is lenne gond, de a bácsi feje.... különösen a füstös szemfestékkel, kihagyhatatlan. Na ez feldobta az unalmas balladavideók nézésével töltött napomat :)

Heti kedvenc: nincs. Egyik sem fogott meg annyira, hogy többször is hallani akarjam, talán K.Will Even If I Play-je, de határeset.

0 Tovább

10 dolog, amit nem tudtál Jet Liről

Jet Li bár itt Magyarországon talán nem annyira népszerű, mint Jackie Chan, azért biztosan akad pár rajongója, és hát a tévékben is futott több filmje magyarul, mint az Öld meg Rómeót! vagy Az egyetlen. Kár, hogy mondjuk a régebbi, kosztümös munkáit nem adják, azok az igazán zseniálisak, nem az amerikai bóvlifilmjei. Na de hagyjuk a rizsát és lássuk a vesevelőt: 10 dolog, amit tutira nem tudtál Jet Liről.

1. A Jet nevet azért kapta, mert az első filmje fülöp-szigeteki plakátjára nem akarták kiírni a születési nevét (Li Lien-csie), mert túlságosan snassznak tartották. Ekkor javasolták neki a Jetet, arra utalva, hogy karrierje olyan erőteljesen és magasan szárnyal, akár egy jet. Kínában egyébként sehol nem utalnak rá ezen a néven.

2. Jet Li 12 évesen már országos vusubajnok volt (a vusu formalizált, versenyre kifejlesztett kungfu), ráadásul felnőtt mezőnyben, húszéveseket vert meg. Ötször nyerte meg a bajnokságot, és 17 évesen vonult vissza.

3. 1974-ben, 11 évesen Richard Nixon előtt tartott bemutatót a Fehér Házban.

4. Első filmjét,  a kis költségvetésű Shaolin templomot 17 évesen forgatta. A film szereplői mind vusuversenyzők, és nem használnak semmilyen trükköt, sőt, a koreográfiát is maguk készítették, mert nem volt pénz hivatásos koreográfusra.

5. Li leghíresebb filmje, amivel kultikussá vált Kínában, a Kínai történet, melyben a kungfulegenda Wong Fei-hungot személyesítette meg.

6. Hongkongi karrierjének csúcspontján a maffia megölette a menedzserét, mert az nem volt hajlandó Lit egy maffia által szponzorált filmhez szerződtetni.

7. A Kockázati tényező című 1995-ös filmjében Jackie Chant parodizálja, akivel egyébként csak egyetlen közös filmje van, A tiltott királyság.

8. Eredetileg ő játszotta volna a Mátrixban az Orákulum védelmezőjét, de visszautasította a szerepet.

9. Az egyetlen kungfusztár, aki elnyerte a legjobb színésznek járó díjat: 2007-ben a Félelem nélkül című filmjéért a Hong Kong Film Critics Society Awards díjazta, 2008-ban pedig a The Warlordsban nyújtott alakításáért a Sanghaji Filmkritikusok és a Hong Kong Film Awards díját is elnyerte.

10. Egyetlen olyan filmje van, amiben nem verekszik, az Ocean Heaven, melyben egy 20 éves autista fiú haldokló apját alakítja. A film az autisták lehetetlen helyzetére próbálja felhívni a  figyelmet Kínában, ahol szinte alig van olyan intézmény, ami segítené ezeket a rászoruló gyerekeket. Li a szerepet ingyen vállalta el.

+1: Jet Li és két kislánya majdnem meghalt a Maldív-szigeteki cunamiban, ez az élmény ösztönözte arra, hogy létrehozza a One Foundation alapítványt, ami katasztrófasegélyezés mellett környezetvédelmi, egészségügyi és oktatásügyi területen is tevékenykedik.

Kedvenc idézetem Jet Litől:

Sosem mondogatom magamnak, hogy én vagyok a legjobb harcos a világon. Ha valaki csak azért tanul harcművészetet, hogy utcai harcokba bonyolódjon és megfélemlítsen másokat – azt az embert véleményem szerint nem lehet igazi harcművésznek nevezni.

Honlapján egyébként sok bölcs gondolatot megoszt, valamint élményeit a vusubajnok-korszakából, hogy mennyit kellett szenvednie a vusuiskolában. Érdemes elolvasni, nagyon tanulságos.

0 Tovább

Egyre többen tanulnak koreaiul

A Korea Times riportja szerint 1997 óta több mint egymillióan tették le a koreai nyelvvizsgát (TOPIK), minden évben egyre többen és többen jelentkeznek.

Amikor a TOPIK elindult 1997-ben még csak négy országban lehetett letenni és összesen csak 2692-en jelentkeztek. Mára már 62 országban lehet vizsgázni, tavaly összesen 151 166 fő tette le a nyelvviszgát, míg 2006-ban még csak alig 34 ezren. A Nemzetközi Oktatás Országos Intézete (NIIED) szerint ennek oka a koreai hullám, azaz a K-pop, a koreai sorozatok és filmek terjedése a világban, ami szorosan összekapcsolódik a koreai cégek terjeszkedésével is.

A vizsgázók 44,9%-a azért jelentkezik, mert Koreában szeretne tanulni, 16,6% a koreai kultúrát szeretné jobban megismerni a nyelv által, 13,5% pedig munkakereséshez szeretné a nyelvtudását bizonyítani.

Az USA-ban egyre több iskolában tanítanak második nyelvként koreait, és több közpiskola is hivatalosan elfogadja a TOPIK-nyelvvizsgát. 2009-ben még 59 iskolában lehetett koreait tanulni Amerikában, 2011-ben már 91-ben.

A TOPIK jelenleg nyelvtani tesztből, hallás utáni szövegértésből, fogalmazásból és szövegértésből áll, 2015-re azonban beveztik a szóbeli vizsgát is.

A TOPIK hivatalos weboldala itt található: http://www.topik.go.kr/, többnyelvű menüvel, ezen az oldalon pedig gyakorlókérdések találhatóak: http://www.topikexam.com/

Kép: budgettravel2korea.blogspot.com

0 Tovább

Ázsiai zenekörkép: 2013 3. hét

Ázsiai zenevizslatás január 14. és 20. között megjelent dalokból. Ezúttal a vietnami vizekre is kievezünk, de rögvest el is kezdünk visszafelé lapátolni turbó gyorsasággal... Hát nem leszek egyhamar VietPop-rajongó, az is biztos.

K-POP

Megint nagy a termés, és ez csak rosszabb lesz, mert ahogy belelendülünk a tavaszba, heti 50-60 dalt kell majd átbogarászni....

Kim Dzsedzsung (Kim Jaejoong) - Mine

A dalról bővebben itt olvashattok egy korábbi posztot, és bár nem K-pop, mégiscsak egy koreai idol új lemeze.

Baechigi ft. Ailee - Shower of Tears

Kellemes kis nóta, főképp Ailee szívszaggató vokáljának köszönhetően, de a rap sem rossz. A gitár nagyon bejön benne.

Mun Hidzsun (Moon Hee Jun) - I'm Not Ok

Az előző dal, a Scandal valahogy jobban bejött, a valaha a HOT együttes tagjaként induló Hidzsun ezzel a nótával átment kiöregedett Super Juniorba, a fejfájós zenealappal, a semmitmondó klippel. Tény, hogy jól táncol, de nem tudott lekötni. És az autotune, rohadt idegesítő.

Never Mind - Shooing Star

Az új CN Blue/FT island? Kudos nekik, amiért egy kevésbé népszerű műfajban próbálkoznak, olyan kis punkosak akarnak lenni (ebben a cuccban?), de az énekesüknek semmi hangja nincs. És annak a gitáros srácnak még sose mondta senki, hogy kábelen ugrálni veszélyes? :) De legalább hangszeres zenét játszanak. Ha már hangjuk nincs.

Fwaney - Monroe's Heel

Egykor Girls' Generation-gyakornok volt a hölgy, hát látszik is rajta. Se a dal, se a klip meg se közelít semmiféle Monroe-ságot, mondjuk ki nyíltan, eléggé kurvásra sikerült, főleg a motoron vonaglás bőrnaciban, ennél olcsóbb trükköt... A dal sem különösebben izgató, pláne amikor a leányzó úgy énekli a refrént, hogy "monlosz monlosz hil" (Monroe's Heel). Egy nő nem attól lesz Marilyn Monroe-s, hogy szélgép előtt vonaglik tűsarkúban. Ez is a tipikusan "ha tehetséggel nem megy, majd megy vonaglással" típusú promóció. De egyes pasiknak biztos be fog jönni.

Ok Csuhjon (Oak Joo Hyun) - Hemostasis

(kép:dramafever.com)

Ő is egy régi idolénekes, a Finkl együttes tagja volt, több éve musicalekben énekel. Ez egy szép, tipikus K-pop-ballada, de könyörgöm... ki a jó ég ad ilyen címet egy POPNÓTÁNAK? Hemostasis, mint "véralvadás, a vérzés abbamaradása". O.o Seriously.

Monday Kiz - You & I

(kép: jpopasia.com)

A vokáltrió új dala szerethető, bár nem tudom kiverni a fejemből, hogy hallottam már ezt a tütüürütüttüt valahol korábban, és szép a hangjuk, már amikor nem próbálják visszafojtani, mint az elején, mert akkor borzalmas.

VIXX - On and On

Na hát ez egy újabb WTF-videó, szinte látom, mit mondana róla Simon és Martina. Totálisan értelmetlen cselekmény (lol, cselekmény?): láncra verve jönnek elő a srácok, valami katonaruhás csajok kilövik őket az űrbe, ruhában, de az űrkapszulában már pucérok, majd amikor megérkeznek a... ö... valahova, ahol egy fához van kötözve egy lány, akkor már öltönyben vannak és utána táncolni kezdenek. Na most... um... szóval... Á mindegy. Helyes fiúk táncikálnak feszes ruciban, felesleges minden épeszű gondolat. A dal egy tipikus közepes idoldal, semmi több.

Phantom - Like Cho Yong Phil

Wow. Végre valami üdítő, valami más. A dal jó, az ének kiváló, és a klip nagyon ötletes. Szinte dokumentumfilm-jellegű, mely bepillantást enged az idolok életébe, teljesen leköti az embert. Big Like! És még nagyobb lájk, hogy eleve angolul van feliratozva. Ja, a címmel kapcsolatban: Cho Jong Phil a 80-as évek legendás énekese, kb. mint mondjuk nálunk Demjén Rózsi.

CN Blue - I'm Sorry

A CN Blue nekem különösebben sosem jött be, úgy elvoltam velük. Na eddig a dalig. Úristen, de piszkosul jó ez a dal! A videó is pöpec, még ha kissé klisés is, na és Yonghwa hangja, omo ♥♥♥ Ezt nevezik úgy, hogy eargasm, azaz fülgazmus.

B.A.P. - Rain Sound

A B.A.P. az egyik kedvenc rookie bandám volt tavaly, pont azért, mert egy keményebb irányvonalat képviselt a zenéjük, úgyhogy nekem most ez a dal eléggé lehangoló, mert olyan semmilyen. Kemény srácokból átmentek cukiskodó egytucat fiúbandába. És mikor, mikor, mikor fogják már abbahagyni a koreai kameramanusok a remegőkéz-technikát? Már szédülök tőle.

JAPÁN

C-ute - Kono Machi

Jaj. Ez egy 1991-es dal feldolgozása, és a dal maga nem is lenne rossz. Na de ez a vokál. Jaj. És ez az überolcsó videoklip hozzá. O.o Én tudom, hogy ez a J-pop műfaj, de nem, minél több ilyet hallgatok, annál inkább jaj de nem.

Every Little Thing - On and On.

A zene itt sem rossz, itt is a vokállal van a bajom. Na meg, mióta van divatban a ruha kivágásából kilógó melltartó? :o

SKE48 - Sore wo Seishun to Yobu Hi

A soktagú lánybanda kilenc tagjának búcsúdala, a lányok személyes okok miatt hagyják ott az együttest, ilyen okok miatt mint, "14 évesen lettem tag, most 17 vagyok már". LOL. A pedofil bácsiknak már túl öreg, az tuti.

Morning Musume - Help me!

Ha mára még nem volt elég a cukoröntetből, akkor íme még egy adag. Ez a héten már a második lánybanda-videó, ahol háttérbe vetített városkép előtt ugrálnak. Ez most valami trend Japánban? Nincs pénz normális forgatásra? Ráadásul tök gagyi hatású. A csúcstechnológia hazájában ennél jobb effektekre nem futja? Ennél azért még a koreaiak is jobb videoklipeket készítenek, még ha WTF is a tartalmuk, legalább vizuálisan kellemes élményt nyújtanak.

C-POP (Kína, Tajvan, Hongkong)

Karen Mok - The Face That Launched a Thousand Ships

Még mindig szeretem a hangját és ez egy jó kis dzsesszes dal.

乔任梁 Csiao Zsen-liang (Qiao Ren-liang) - Yǔ wǒ wúguān

A '87-es sanghaji születésű színész-énekes klasszikus balladája.

Csang Csie (Zhang Jie) - Jiējiǎo de zhùfú

2004-ben, egy tehetségkutató műsorban tűnt fel, 81-es születésű és két éve nősült. A dal nem rossz.

TimeZ - Wàn kē xīngxīng (Tízezer csillag)

Rajtuk vacilláltam, mert ez egy kínai-koreai vegyes banda, de mivel 4 tag kínai és kettő koreai, és ez egy kínai dal, úgy döntöttem, beteszem őket. Sztenderd koreai nyálpop kínaiasítva.

Rainie Yang - Wèi ài qǐchéng

Úgy tűnik, a balladák hete volt ez a kínai popzenében... Nem rossz, de még egy ballada... léééci valaki írjon már a kínaiaknak valami pörgős nótát végre!!

Thaiföld

Thaiföld, akárcsak Kína, úgy tűnik, a balladák őshazája, ezért erősen megszűrtem a heti felhozatalt, mert már idegbajt kaptam a rengeteg szívszaggató sírós balladától. De komolyan.

Zeal - Yood Ruk Yang Gnai

Sztenderd thai rockballada, de jó.

BANKK CA$H ft. WAY THAITANIUM - แฟนไม่มีซะที (Faen mai mee sa tee)

Éj jó má men, ár ju intu szám tháj hiphop jóó szvegga? He?

Bowling Manida - นอกสายตา (Nok saai dtaa)

Szép ballada és szép hangja van a hölgynek. De már megint ballada. Már megint.

Vietnam

Még több ballada.... (facepalm)

Mi Tran - Uh thi

Đinh Quang Chính - Ba Chìm Bảy Nổi

Van rosszabb a balladánál. Igeeeen,  a tradícionális zenével kevert ballada! Amúgy nem lenne ez rossz, csak ez már a 100., amit ma hallok, így már nem olyan bulis a dolog...

Lê Minh Trung ft various artists - Liên Khúc Chào Năm Mới

Jé, nem ballada (az elején)! De hogy WTF, azt nem tudom. Olyan össznépi vietnami cukorfalat, kavaii deszu ne? Hogy stílusosan japán legyek.

N.One - Xuân Vui

Nem ballada! De ettől még nem sokkal jobb. A helyi Muzsika TV-ben tudom őket elképzelni.

Heti kedvenc: CN Blue - I'm Sorry (magasan a mezőny felett)

0 Tovább

Idolból rocker: a 180 fokos fordulat

Nem szoktam album-megjelenésekről írni, de most kivételt teszek, mert hát nem gyakran ferdül elő, hogy egy igazi izmos K-pop-idol egyszer csak fogja magát és átmegy gothic rockba. Mondhatni még nem volt rá példa.

Kim Jaejoongot azt hiszem a legtöbben egyszerűen elkönyvelik egy szépfiúnak (konkréten Ázsia legszebb pasijának tartják több szavazáson is), mások hűvös "jéghercegnek" tartják markáns arcvonásai és hófehér bőre miatt. Akik követték a pályafutását, tudják, hogy a srác valójában egyáltalán nem hűvös, és messze áll a jéghercegségtől is, de azt viszonylag nehéz volt beleverni az emberek fejébe, hogy több, mint egy meseszép pali. Mert hát mindannyian a borítójáról ítéljük meg a könyvet, és a szép arcokhoz általában üres buksit társítunk valamiért.

Persze nem segít a dolgon sokat, ha az ember fia nevezetesen egy "nyálas" fiúbandában táncikál, ahogy tette azt Jaejoong 17 éves kora óta. Sok Cassie, azaz TVXQ-rajongó szerint Jaejoong mindig is "kilógott" a bandából, meg úgy az egész cukornyalókás pop dologból. Szürreális szépsége mellett valóban körüllengi valami nem evilági légkör. És itt most nem a zombikra gondolok, ne tessék megijedni. Egyszerűen ez a srác túl fura popsztárnak. És tényleg. Ha megnézzük a régi TVXQ-videókat, JJ mindig kilóg valahol. Más hangulatot áraszt, más érzéseket, más világot tükröz. Eleinte nem is szerették a rajongók, ami ma már hihetetlen dolognak tűnik, milliós rajongói bázisát tekintve, de így volt. Olyannyira, hogy szárnyra keltek a pletykák, miszerint JJ-t ki akarták "rotálni" az együttesből (ez több együttesben is létező módszer, japán mintára, ha egy tag kiöregszik, vagy nem megfelelő, akkor ejtik, és hoznak helyette másikat).

Ilyen volt K-pop-idolként.....

Persze a TVXQ nem lett volna az, ami, Jaejoong nélkül, de a srác hangja valóban mintha nem popzenére lett volna elsősorban tervezve. Ez fel-felbukkant a karrierje során, amikor koncerteken rockosabb szólódalokat adott elő. És most, hogy kijött szólóalbuma, az I, hirtelen mindenkinek leesett: hát ezért tűnt ez a fiú kicsit mindig out of place-nek! Mert ezt a gyereket a jóisten is rocksztrának szánta!

Az album számomra nagyon kellemes meglepetés volt. Nem vagyok egy nagy rocker, de a kellemesebb hangzású rockdalokat én is szeretem. Több cikk szerint is a lemezen erős J-rock-hatás érződik, erről nem tudok nyilatkozni. Én mondjuk nem nevezném kompletten rockalbumnak, mert egy-két dal (az ötből) popposabb (ballada) hatású, de így sem a megszokott K-pop-műfajban mozog. Szinte elképesztő a merészség ebben a srácban, hogy fogta magát és kihozott egy olyan hanganyagot, ami szöges ellentétben áll eddigi énekesi pályafutásával. Ez minden, csak nem egy K-pop-idol albuma! Ráadásul ez nem egy olyan műfaj, ami népszerű lenne Koreában, tehát azt sem mondhatjuk, hogy valamiféle trendet próbálna hard cash reményében meglovagolni.

Sokat elmond, hogy az öt dalból 4-nek maga írta a szövegét, kettőnek pedig a zenéjét is. Ez egy abszolút személyes lemez, és a dalszövegeket megnézve azok, akik ismerik a fiú múltját, pontosan tudják, hogy mely sorokban mik rejtőznek. A lemez vezérdala, a Mine egy ilyen, rétegezett titkokkal teli dal, amihez pokoli jól eltalálták a videoklipet, ami megint csak nem a szokványos K-pop-videoklip. Pöpec, minőségi munka, és minden egyes képkocka a dalszövegben rejlő szimbólumokat támasztja alá. Egy olyan művész hitvallása ez a dal, aki rengeteg küzdelmen van túl, és aki végre önmaga lehet. (Lásd még az album címe: I, azaz ÉN)

A videó szimbolikája klisékkel tarkítottnak tűnik az egyszeri néző számára, azonban lélekrázó a rajongóknak, mert ők pontosan tudják, mi mire utal. Az erdőben elveszetten kóválygó, önmagát nem találó Jaejoongot láncra verik (megkötözve tartotta egy nagy kiadó, ahol még beszélnie is tilos volt), de megszabadul a kötelékeitől (per a kiadóval), szembeszáll a húsára áhítozó hollókkal, nem retten meg a mérges kígyóktól, de kénytelen sötétségben élni, mert a gonosz teremtmények elzárják előle a ragyogó napfényt (a harc a kiadójuk messzire elnyúló keze ellen, hogy nem léphetnek fel tévében, ki vannak tiltva rendezvényekről). Végül azonban kitör, s démoni angyalként felemelkedik.

....és ilyen lett szóló rockerként.

Jaejoong megtalálta a saját hangját végre, ez igazán az ő közege. Az album többi dala is hasonlóan jó, az én kedvencem a 나만의 위로 (namani viro) című saját szerzeménye, mely a Jackal is Coming című film betétdala. Ez ugyan lágyan, balladásan indul, de a végére szépen hangszerelt rockballadává érik, meglepő összetettséggel, amit nem is gondoltam volna a srác zeneszerzői képességeiről.

Nem mondom, hogy az album a legjobb rockalbum, amit életemben hallottam, de ez egy jó kis lemez. És a leges-legjobb benne? Jaejoong libabőrözősen gyönyörűséges énekhangja, ami igazán grandiózusan ível át a pezsgő gitárriffek és pergő dobok fölött.

És igen, végre, a szépfiú popjégherceg, leoldva láncait, magasan szárnyal a csillagok között.
(Ez most nagyon szirupos lett, tudom, de el lettem varázsolva, újra).

A többi dal (felirattal):

One Kiss

Nean kadukhi

All Alone

Értékelés: 4/5

0 Tovább

Drámapercek: a kaszkadőrnő és a bunkó CEO mesés testcseréje

Itt az ideje, hogy újabb sorozatba merüljünk bele, ha még nem láttad, akkor irány a viki.com, ahol legálisan, magyar felirattal is megnézhető, mert ez a világ egyik legjobb sorozata, és nem viccelek! Ha pedig megnézted, és kiváncsi vagy a kulisszatitkokra, katt ide!

SECRET GARDEN

A történet:

Kil Raim egy igencsak hányatott sorsú leányzó. Mindkét szülőjét elvesztette, barátnőjével bérel egy rozzant kis lyukat és kaszkadőrként tengődik, ami férfiak számára se könnyű szakma, hát még egy nőnek. Egyik nap egy forgatás során azonos öltözékük miatt összetéveszti a főszereplővel Kim Dzsuvon, egy luxus bevásárlóközpont igazgatója, és elszabadul a pokol. Vagy inkább a varázslat. Dzsuvon elhurcolja a forgatásról Raimot, mert annak a színésznőnek nézi, akivel az unokatesója, a Hallyu-sztár énekes Oska kavar, a csaj meg raplizni akar a médiának. Persze kiderül, hogy Dzsuvon tévedett, de innentől már nincs megállás. Valamiért folyton a lányon jár az esze, és a sors is úgy alakul, hogy újra meg újra keresztezik egymás útját, míg egyszer egy Csedzsu-szigeti tartózkodás alkalmával Raim eltéved, a keresésére induló Dzsuvonnal együtt pedig egy fura étteremben kötnek ki az erdő közepén, ahol kapnak két üveg viráglikőrt. Másnap reggel pedig egymás testében ébrednek. Mármint a lelkük. És ha mindez nem lenne elég, Dzsuvonra fáj a foga az intrikus Junszulnak, aki régi szerelmét, Oskát akarja büntetni azzal, hogy megkaparintja az uncsitesóját. És persze beleszól a dolgokba Dzsuvon gonosz anyja is, akinek nem fűlik a foga az alsóbb osztálybeli Raimhoz. És akkor még meg se említettük Dzsuvon kiállhatatlan természetét!

Főbb szerepekben:

Hjon Bin (Hyun Bin) mint Kim Dzsuvon (Kim Joo-won)

A szereplő:

Láttatok már vérbunkó pacákot? Na Dzsuvon pont ilyen. Gazdag, sármos, jóképű, tele önbizalommal (látszólag) és mindenkire magasról tojik. Egy luxus bevásárlóközpontot igazgat, aminek a tulaja a milliárdos nagypapa, és egy baszom nagy házban lakik egyes egyedül. Mindenféle fóbiái vannak, például nem mer liftbe szállni. Amolyan igazi úri köcsög. Persze nem ilyen egyszerű a dolog, hisz a sorozat folyamán kiderül, hogy Dzsuvon sokkal több, mint egy felszínes gazdag paraszt, és a fóbiáinak is megvannak a maguk jól álcázott, de elég komoly okai. És persze a gazdagok élete sem tökig tejfel. Na és persze ott vannak az idióta csillogó tréningruhái, jesszum pepi!

A színész:

Hjon Bin az egyik legnépszerűbb koreai színész, és hát nem véletlenül. Nagyon jól játszik, nagyon komolyan hozza a bunkót, már-már annyira, hogy a néző is elkezdi gyűlölni érte és legszívesebben pofán lendítené párszor a képernyőn keresztül. A testcsere során női szerepbe kényszerül, amit fergetegesen hoz, sok-sok könnyesre röhögős pillanatot szerezve a közönségnek. Nyolc kilót fogyott a szerep kedvéért.

Ha Dzsivon (Ha Jiwon) mint Kil Raim (Gil Raim)

A szereplő:

Raim a tökéletes sorozathősnő: igazságszerető, kedves, vicces, éles eszű, felvágott nyelvű, öntudatos és még fizikailag is ott van a topon: kaszkadőr. Viszont marha szegény, és egyes-egyedül van széles-e világon. Apja tűzoltó volt, aki egy mentés közben halt meg. Raimot először halálra idegesíti a beképzelt, öntelt gazdag pacák, aztán persze szépen jól beleszeret, csak hogy aztán rádöbbenjen, hogy a pali hisztis anyja bizony nem fogja annyiban hagyni a dolgot.

A színész:

Ha Dzsivon már veterán színésznőnek számít, számos filmben játszott, ismerhetitek például a Hwang Jini című sorozatból. Ráadásul négy évvel idősebb Hjon Binnél (ez mondjuk nem látszik rajta). Nagyon szerethető a karakterben, őszintén lehet neki drukkolni, és a kaszkadőrös jelenetekben is megállta a helyét, ami külön piros pont.

Jun Szanghjon (Yoon Sang-hyun) mint Oska

A szereplő:

Oska a léhűtő Hallyu-énekes, aki valaha nagyon népszerű volt, ma már épphogy csak tengődik a hírnevéből, hisz kiöregedett a mundérból. Viszont két kanállal zabálja az életet, no meg a nőket, mindezt csak azért, mert egy régi, mély seb nyomja a lelkét, amit első igazi szerelme, Junszul ejtett rajta. Pokoli vicceseket mond, és persze a hősnőt pártolja Dzsuvonnal szemben.

A színész:

Jun Szangjon kései felfedezett, 32 évesen debütált a tévéképernyőn. Másodhegedűs-szerepeket kap általában, de van saját sorozata is, jórészt a Secret Gardenben nyújtott alakítása és népszerűsége miatt. Zenei albuma is megjelent, ami 11.helyezett volt a presztízses japán Oriconon, mutatva a sorozat külföldön aratott sikerét. Egyébként tényleg szép a hangja, ahogy az a sorozatban is kiderül, hisz a dalokat valóban ő énekli.

Kim Szarang mint Junszul

A szereplő:

Junszul gazdag és elkényeztett nő, aki egy múltbéli sérelem miatt mérgezet tüskeként viseli szívében az Oska iránt érzett szerelmét. Emiatt minden vágya, hogy megkeserítse a férfi életét, és ezt úgy akarja elérni, hogy elvetetné magát Oska unokatestvérével, Dzsuvonnal. Reklámfilmeket rendez.

A színész:

Kim Szarang egy vérbeli szépség, 2001-ben ugyanis Miss Korea-szépségkirálynő volt, ezzel még a sorozatban is viccelődnek. Jól hozza a sértett, bosszúéhes, de belül sajnálatra méltóan megszakadt szívű dívát.

Lee Philip mint Im Dzsongszu (Lim Jung-soo)

A szereplő:

Im direktor a kaszkadőriskola vezetője, ahol Raim dolgozik. Katonás, kemény fickó, de arany szíve van, és nagyon szerelmes Raimba, persze csak titokban. Segíti, ahol tudja, de hálátlan szerep ez, hisz Raim bátyjaként tekint rá.

A színész:

Amerikában született, 1981-ben és mérnöki diplomája van. Neve csak felvett művésznév, 100%-ban koreai a srác. Apukája sikeres céget vezet Amerikában, eléggé gazdagok.



Kim Szongo (Kim Sung-oh) mint Kim titkár

Kim titkár Dzsuvon kétballábas, nagyszájú és idióta jobb keze, aki mindenbe beleüti a hegyes orrát és néha már túlzottan is vicces. Kim Szongo aranyosan túljátsza a szerepet, de így is nagyon szerethető figura.

Ju Inna (Yoo Inna) mint Ajong (Ah Young)

Ajong Raim legjobb barátnője és lakótársa, és a Dzsuvon által vezetett luxusplázában dolgozik eladóként. Cserfes, nagyszájú és nagyon édes, aki tűzön-vizen át Raim mellett áll. Kim titkár igyekszik meghódítani a szívét, ezzel egy nagyon aranyos második cselekményszálat szőve a történetben. Ju Inna új felfedezett, ezért a szerepért a legjobb új színésznő díját is megkapta az SBS Drama Awardson. Egyébként énekesnőnek készült a YG Entertainment alatt és saját rádióműsora is van. 2012-ben első főszerepét is megkapta a Queen In-Hyun's Man című sorozatban.

Ízelítő:

Értékelés: 10/10: kihagyhatatlan! Az egyik legszórakoztatóbb sorozat a világon, van benne minden, humor, szerelem, akció, dráma, könnyek, épp a megfelelő arányban, mindez megcsavarva némi fantasyvel.

0 Tovább

A tíz leghíresebb ázsiai transznemű

Sokat olvasni arról, hogy az LMBT-közösségeknek létharcot kell vívniuk Ázsiában, mert igencsak nem elfogadott dolog másnak lenni. Nem mintha egyébként a társadalom nyugaton annyira nyitottabb lenne, erről meleg ismerősök biztos tudnának mesélni, bár azért itt valamivel talán jobb a helyzet. Ázsiában néhány országban melegnek vagy transzneműnek lenni nem egyszerűen nem elfogadott, de néhol egyenesen törvénybe ütköző (egyes helyeken prostituáltnak minősítik a transzneműeket, alapból, például). Indonéziában a vallás teszi lehetetlenné a helyzetüket, itt ugyanis az iskolai tankönyvekben is szerepel, hogy az egyetlen igaz út a heteró, aki más, az "nem normális". Több szervezet is küzd azért, hogy az LMBT-közösségeket elfogadják, illetve hogy felvilágosítsák az embereket.

Ennek fényében talán meglepő, hogy Ázsiában több igen híres, sőt közkedvelt transznemű személyiség is van.

REGINE WU

Regine Wu az egyik legrégebbi transznemű híresség, ráadásul kínai, na jó, tajvani, 1962-ben született Vu Csongming néven és 22 éves korában, azaz 1984-ben (!) operálták nővé. Televíziós személyiség, a helyi Teleshopot vezeti, és hihetetlenül sikeres, pl. 85 perc alatt eladott 700 laptopot. Férjnél van, a férje 14 évvel fiatalabb.

JIN XING (Csin Hszing)

Ő sem mai bárány már, 1967-ben született Senjangban, 1995-ben, Kínában operálták nővé, egy évvel később a pekingi polgármesteri hivatal segítségével (!!!) saját tánctársulatot hozott létre. Kína egyik leghíresebb táncosa.

AI HARUNA 

A japán hölgy Ónisi Kendzsi néven, fiúként látta meg a napvilágot 1972-ben és 17 évesen váltott nemet. 

HARISU

Harisu 1975-ben született Dél-Koreában I Kjongjop néven. 1999-ben váltott nemet, amíg fodrásznak tanult Japánban. 2000-ben hazatért és a showbizniszben helyezkedett el, Korea  egyik legismertebb énekesnője lett.

I Szijon (Lee Si-yeon)

I Szijon 1979-ben született I Dehak néven és keresett férfimodell volt. Férfiként állandóan rajta volt a nyomás, hogy gyúrjon, építse a testét, legyen férfias. Vívódások közepette többször is megpróbált öngyilkos lenni, végül átoperáltatta magát, 2007-ben. Korea-rajongók láthatták a Sex Is Zero c. filmben, akkor még férfiként.

CUBAKI AJANA (Ayana Tsubaki)


1984-ben született Japánban, Nakamura Juri néven, 2006-ban operáltatta át magát. Népszerű televíziós személyiség és fotómodell.

NONG POY

1986-ban született Thaiföldön, 17 évesen operálták meg. Ma híres színésznő és modell.

ALICIA LIU

Az 1986-ban, Tajvanon született Liu 18 évesen esett át a nemváltoztató műtéten. Népszerű televíziós személyiség és modell.

Szato Kajo (Kayo Sato)

Televíziós személyiség és modell, 1988-ban született. 2008-ban kezdődött a karrierje, de csak 2010-ben vallotta be, hogy fiúnak született.

Liu Sihan (Liu Shihan)

Kínában született Csangsa városában 1989-ben. Modellkedik weboldalaknak és videojátékoknak, valamint magazinoknak is, valamint három évig volt profi rúdtáncos, mielőtt 2010-ben bevallotta, hogy nővé operálták.

Forrás: China.org.cn

0 Tovább

Ázsiai zenekörkép: 2013 2. hét

Ázsiai zenekörkép, 2013. január 7-13 között.

K-pop

Ali - Selfish


Egy újabb erős hangú hölgy, a dal érdekes hangzású, de könnyen megszerethető, a dallama kellemes, játékos, az üteme jól táncolható, némi rockgitárriffel itt-ott. A vokál nagyon meggyőző.

I Szokhon (Lee Seok-hoon) - A Man Instead of A Friend

Az SG Wannabe tagja bevonulás előtt még meglepte a rajongóit ezzel a dallal. A balladák szerelmeseinek biztos be fog jönni, mert szép tónusú az énekhangja. Én nem vagyok nagy híve a balladáknak, kevés énekes hangja tud annyira megfogni, hogy vég nélkül tudjak balladát hallgatni, így nekem ez a dal erős közepes (egytucat) kategória.

Infinite-H - Special Girl

Az Infinite két tagjából (Dongwoo és Hoya) álló alcsoport debüt dala ugyancsak az erős közepes kategória. A refrén szokásos módon könnyen fülbe mászik, de a dal több része egyszerűen ... unalmas. Sorry az Inspiritsektől, de a két srác rappelése meg se közelíti mondjuk a GD-TOP páros megunhatatlan dinamikáját és egyszerűen... egybeolvadnak, hosszúak a rapbetétek és monotonná válik tőle a dal. Nem tudom, miért, de a "special, special, special" refrénsorról állandó jelleggel a Last Christmas ugrik be, még a hangsúlya is ugyanaz.

Boyfriend - I Yah

A Boyfriend jó kis dallal rukkolt elő, könnyen emészthető, táncolható, jó a vokál, a feeling europopos, retrós, jó kis csomag. De megeszem a kalapom, ha valaki képes kihámozni, hogy miről is szól ez a videoklip. Mert nekem nem sikerült. Valami történetszerűség akar lenni, de a koreai vágóknak valahogy mindig sikerül úgy megvágniuk egy videoklipet, hogy se füle, se farka a végén.

Pascol - Let's eat together sometime

Újoncok. Szeretem, amikor az együtteseknek idióta neveket adnak. A hangul 파스칼 a Pascal megfelelője (hogy ebből hogy romanizálták Pascolra, azt nem tudom). A dal címéről már ne is beszéljünk. Semmi különös egy nóta. A rappelés benne meg őrülten amatőr, kb. olyan, mint mikor az SNSD próbálkozik meg a rappeléssel és azt hiszik, hogy tök cool. Rappelni olyan rappeljen, aki tudja mi fán terem a műfaj és elég erős, egyedi hangja van hozzá.



Ju Dzsongszin (Yoo Jong-shin) - History of Love

Na hát ő már nem mai csirke. Izé kakas. 1969-es születésű, és a legtöbben a Family Outing műsorból ismerhetik. Balladaénekes, ez mindent elmond arról, hogy mi a véleményem a dalról (lásd fentebb). A hangja kétség kívül nem rossz, de nem az én világom. A dal egyébként egy régebbi nótája felújított verziója.

JeA - Stray Cat

A videó kétség kívül nem egy átlagos K-pop-videó (táncikálunk különöző hátterek előtt és cukin mosolygunk). A dal játékos hangulatú, de semmi olyan, ami megfogna.

Ego Bomb - Throw It Away

Újabb újoncok (haj, idén sem ússzuk meg a tömeggyártást), hiphop duónak vannak elkönyvelve. Ez valami elektronikus-dance-rap fúzió mainstream K-popposítva könnyebb fogyaszthatóság kedvéért.

Lady Jane - Hello

Nem tudom, nekem nem tetszik. Olyan, semmilyen. Popposított rock cuki énekhanggal. Ilyet a japánok szoktak.

Jaejoong - One Kiss

A JYJ "jéghercege" idén kiadja első szóló minialbumát, melyről az első kimásolt dal a One Kiss. Mindenki tudja róla, hogy a srác odáig van a rockért, és ez egy rockalbumnak készülő dolog, bár a One Kiss azért nem az a kemény fajta. Jajeoong hangja mindenestre nagyon is megfelelő a rockhoz, őrült magasságokba szárnyal. A túlzott vonós aláfestés nem tetszik annyira, de mindenért kárpótol az ének. De mennyivel jobb lenne a vonósok nélkül. Komolyan.

Super Junior-M - Break Down

Igaz, hogy kínaiul énekelnek, de hát mégiscsak egy koreai banda ugye. A tipikus egytucat Super Junior nóta. De most komolyan, ne mondja nekem senki, hogy nem hallottunk ilyen dalt vagy százat ettől a bandától. Ugyanaz a diszkó-trance alap (a fejfájós fajtából) és az SM Entertainment már megint nem tudott jobbat kitalálni a villogó háttér előtt táncikálástól. Mikor fogynak már el a geometrikus alakzat-kombinációk és a villanófénykombók? Nem lehetne valami más zenei alapot csinálni nekik a tüctücön kívül? Ezek a srácok nem unják még, hogy idestova nyolc éve ugyanarra a tüctücre énekelnek variált, felszínes dalszöveget? O.o

Japán

Tokyo Girls' Style - Yakusoku

Ez a dal tök jól indult. Aztán elkezdtek énekelni. Nem lehetne, hogy a kavaii kislányhangok helyett normális énekhangú nőket énekeltessenek a japán bandákban? Én értem, hogy ez a japán pasiknak tetszik. De rajtuk kívül bejön még valakinek?

No Sleeves - I-jyane?

Hát, nem csak a koreaiak tudnak WTF-videókat készíteni. A speceffektek annyira gagyik, hogy nagyon, miközben három miniszoknyás csaj valami szörnyet akar levadászni. Az egyikük úgy néz a puskára, mintha az járna a fejében, hogy "Ez meg mi a faksz? Nem manikűrkészlet?" Aztán mindenféle fegyverrel felszerelkezve jól hagyják, hogy az übergagyi szörny levadássza a szegény srácot, nézik tétlenül álmélkodva, "Jé, szörny. Jé, megeszi." A zenéről inkább nem ejtek egy szót se.

Videó (mert a beágyazás valamiért nem működik erről a weboldalról)

Acid Black Cherry - 1/3 no Junjou na Kanjou

Cukiság után zúzzunk kicsit. Az Acid Black Cherry márciusban megjelenő albumáról kiadta az első dal rövid PV-jét (de utálom ezt a japánokban, rövid PV, anyátok).

Nikiie - Morning in the Dark

Az alternatív zenék kedvelőinek bizonyára tetszeni fog a hölgy.

Kyary Pamyu Pamyu - Frisodeshon

Ó jéééézusom. Erre csak ezt tudom mondani.

One OK Rock - Deeper Deeper

Cukornyalóka után zúzzunk megint egy kicsit. Ez meglepő módon tetszik.

Nightmare - ASSaulter (18-as karikás megjegyzés, kiskorúak ugorgyanak egyet)

Ez már nem tetszik annyira (mintha operát próbálna énekelni a fickó, de nem megy neki), viszont tetszik, hogy ez az ASSaulter című dal a SCUMS albumról. Értitek. LOL. (Aki nem érti, szójáték: assault az támadás, erőszak, és a nagybetűsítés meg ugye: segg. A scum meg geci.)

C-pop (Kína, Tajvan, Hongkong)

Rachel Liang - Ai shi shenme (What is Love?)

Sztenderd C-pop-dal, bár a hölgy hangja kétségkívül szép.

S.H.E. - Bu shuo zai jian (Don't Say Goodbye)

A S.H.E. az egyik legrégebb óta futó tajvani lányegyüttes, 2001-ben alakultak. De ez is egy ballada, és mint ilyen, nem lett a szívem csücske, bár kétség kívül nem rossz. Picit rockos a vége felé.

Aaron Yen - The Hidden Truth

Megint egy ballada... Weishenme??? (Miért???) És újabb überalacsony költségvetésű videó hozzá. Aaron, akármilyen szép is a hangod, nem leszünk így jóban. Jiro Wang lepipál, húzz bele!

丁丁 (Ding Ding) - Wo de shengyin (Az én hangom)

Hű ez de jó. A hölgy a kínai Voice of China tehetségkutatóban a negyeddöntőig jutott, mégis kapott lehetőséget, és úgy tűnik, nem véletlenül, ez a szám rohadt jó!

Jike Juanyi (Csi-ko Csüan-ji) - Jike Chufa (即刻出發)

Szintén a Voice of China versenyzője, de ő döntős volt. Tetszik a hangja!

Thaiföld

Végre thai zenéket is sikerült levadászni. Nem könnyű, mert thaiul ugye nem tudok, angol nyelvű gyűjtőoldalak meg nincsenek (legalábbis nem naprakészek).

P.O.P. - Rock It Like That

A thai rockezene meglepően jó tud lenni, olyan klasszikus rockot játszanak.

So Cool - ดีแต่ปาก (Dee tae pak)

Újabb rockdalocska.

Pirat Nitipaisalkul (Mike) - เพียงชายคนนี้

Sajnos nem találtam rendes romanizációt a dal címéhez, de maga a dal egész jó.

Gail ft. Piglet Sugar Eyes - I Love You

Hát a thaiok is tudnak maguknak művésznevet alkotni... Mindegy, a dal és a videó azért érdekes, mert a főszereplője az a pici 7 éves kislány (Gail), aki a Thailand's Got Talent című műsorban tűnt fel.



Heti kedvenc: 丁丁 - Wo de shengyin / Boyfriend I Yah megosztva

0 Tovább

Földben sült csirke

A sárban, agyagban, földben sütés eléggé ősi módszer, amit már jól elfelejtett az emberiség nagy része, hisz ma már nincs "szükség" rá. Vannak azonban területek, ahol ha csak hétvégi mókaként is, de él a hagyomány. Ilyen például Kína és Tajvan is. A nálunk is ismert agyagban sült csirke egy változata a kínai 土窑鸡 tujaocsi (tuyaoji), tajvani tájnyelven toe yo gai, amit "a koldus csirkéje" néven is ismernek.

A legenda szerint volt egy koldus, aki csirkét lopott, majd elkezdte szépen megsütni az erdő szélén. Csakhogy a füstöt észrevették a helyiek és már mentek is lincselni az öreget, aki gyorsan földbe temette az egész tűzrakást a csirkével együtt, így mikor rátaláltak, nem tudták rábizonyítani a lopást. Mikor elcsitult a környék, a koldus visszament a halomhoz és kiásta a csirkét, ami közben a betemetett parázson isteni finomra sült.

Persze nem csak csirkét lehet ezzel a módszerrel sütni, de bármi mást is, például krumplit, édesburgonyát, halat.

Képforrás

Leehom Wang (jobb szélen) se kertet gereblyézik, hanem csirkét süt.

Receptek agyagban sütéshez:

Angolul

Magyarul

0 Tovább

Fogyjál animecsajjal!

Kedves férfi olvasóim! Sikerült felszedni pár kilót a karácsonyi házi koszttal? Sebaj! Norbi Update és koplalás helyett itt a japánok tuti tippje, a Burn Your Fat With Me!! alkalmazás okostelefonra vagy tabletre! A kis kütyü egy interaktív játék, amiben TE vagy a főszereplő: egy elhízott középiskolás fiú, aki a gyönyörű animebaránője kedvéért akar lefogyni. Mindenféle történetszálak közül lehet választani és az animecsaj elismerő szavakkal és cuki pillantásokkal jutalmaz, ha jól teljesítesz.

A kütyü a szenzorral rendelkező készülékeken automatikusan érzékeli pl. a megtett felülések számát, az átlag készülékeken a játékosnak kell megérintenie a képernyőt minden megtett fordulóval. A kis okos fogyialkalmazás angolul és japánul is elérhető. A cuki  animebarátnő minden szinten emeli a teljesítendő feladatokat, és közben nagyon kavaii, és még a ruhatárát is lehet cserélni. Persze nem ingyen, az app kb. 2 dollárt kóstál.

És a csajok se keseregjenek, a fejlesztők már dolgoznak a nőknek szánt verzión is.

0 Tovább

Kínáé a legszebb nemzeti kosztüm

Legalábbis a 2012-es Miss Universe-szépségversenyen, ahol Kína egyik vezető couture-divattervezőjének, Kuo Pejnek (Guo Pei) a kreációját viselte a Kínát képviselő Hszü Csitan (Xu Jidan), még tavaly decemberben. A ruha a híres kínai kék-fehér porcelánok mintázatát követi.

Az 1967-es születésű hölgy egyéb kreációi is szemet gyönyörködtetőek, előszeretettel alkalmaz kínai jegyeket, természetesen, és számos kínai híresség hordja a ruháit a vörös szőnyeges vonulások alkalmával.

Íme pár munkája:

Még több kép Kuo Pej "Legend of the Dragon"-bemutatójáról

Egyéb munkák:

"Chinese Brides" (azaz kínai menyasszonyok) bemutató

"Chinese Brides"

0 Tovább

Akik túlélték a véget: K-pop Survival Guide

Avagy miért is volt 2012 igazából kompletten a JYJ éve?

Sok sikeres előadó volt tavaly a K-popban, Psy világot hódított, a Bigbang csaknem egymillió fős világkörüli turnét zárt, a TVXQ-duó rekordot rekordra halmozott Japánban, a Wonders Girls és a Girls' Generation felmászott a Billboardra, a KARA lesöpörte a japán lánybandákat a porondról, és sorolhatnánk. 2012 igazi hősei mégsem ők, hanem egy olyan együttes, akiket még csak a tévében sem látott fellépni senki. Csendben, suttyomban szépen begyűjtöttek pár igen impresszív rekordot, díjat és elismerést, úgy, hogy tizedannyi promócióra sem volt lehetőségük, mint a többieknek.

Ők a JYJ, a TVXQ-ból kivált Jaejoong, Yoochun és Junsu, akiknek története bizonyítja, hogy nem csak egyetlen módszer létezik a sikerre. Ha K-pop Survival Guide-ot kéne írni újonc előadóknak okításul, akkor a JYJ-vel lehetne teletarkítani a példatárat. Így kell túlélni egy katasztrófát és visszamászni a csúcsra.

A TVXQ mizériájával már foglalkoztam, így csak röviden: Jaejoong, Yoochun és Junsu elégedetlenek voltak a szerződésükkel, és miután nem sikerült megyezni a kiadóval, pereltek. A TVXQ kettészakadt, a srácok megalapították a JYJ-t. Az élet megy tovább, pápá.

Csakhogy az élet nem volt egyszerű ezek után a srácoknak, mivel a pereskedés közepette a régi kiadójuk bizony mindent elkövetett, hogy fasírtot csináljon belőlük. Az SM Entertainment Korea legnagyobb és legrégebbi szórakoztatóipari mogulcége, és messzire elér a kezük. Olyan messzire, hogy egyszerre minden ajtó bezárult a fiúk előtt, de szó szerint. A tévécsatornák visszautasították őket, sehol nem léphetnek fel a tévében a mai napig sem. (Az egyetlen tévés eseményük egy díjátadó volt, ahol egy sorozat betétdalát énekelték el. Mai napig se érti senki, hogy kaptak meghívást.) Az SM még azt is elérte, hogy több rendezvény is visszamondta a fiúkat, volt, amelyik az utolsó pillanatban közölte, hogy bocs, mégse léphettek fel. Japánban előbb felkarolta őket a Rhythm Zone, aztán pocsolyába lökte, mondva csinált okokkal. Nem véletlenül, a kiadó anyacége az Avex, ami viszont az SM szerződött partnere Japánban. 

Mégis, azt hiszem, a fiúk szerencsésnek mondhatják magukat. Kemény évek következtek, és durva harcok árán, de megtanultak a saját lábukra állni. Kis menedzsmentcég karolta fel őket, a CJes Entertainment, akiknek a fiúkon kívül menedzselt együttese nincs is más, csak pár színészt foglalkoztatnak még. Viszont a CEO börtönviselt, tudja, milyen kirekesztettnek lenni, és melléjük állt. S mint kiderült, jó döntés volt ehhez a kis céghez menni, mert itt olyan szabadságuk van, amit egy nagyobb kiadó sem tudna biztosítani. 

A stratégia

Miután Koreában és Japánban is minden ajtó bezárult, a CJes-nek el kellett gondolkodnia azon, mihez fog kezdeni magával a három srác.  Ha nem léphetünk fel otthon, fellépünk máshol! Merészet húztak, mivel koreai dalszerzők az SM miatt nemigen álltak szóba velük, Amerikába mentek, és angol nyelvű albumot készítettek. Nem volt egyszerű feladat, lévén hogy Yoochunon kívül a többiek egy mukkot se tudtak angolul, és azért Yoochun is elég rég nem beszélte már a nyelvet (tizenévesen költözött haza Amerikából). A The Beginning albumuk mégis valóban egy új kezdet volt számukra, még ha szerény kezdet is. A dalok nem voltak a legjobbak, és bár sose nyúlt volna hozzá Kanye West az Ayyy Girlhöz, na és az a tánc az ablakletekerős mozdulattal (ahogy Simon és Martina jellemezte).... 

Bukdácsolós kezdet volt, de érthető: az SM alatt mindent készre kaptak, a stúdiót, a koreográfiát, nem volt beleszólásuk semmibe és a producerek halálra csiszolták a felvételeket. Itt most minden új volt a számukra, mint a kisbabának az első megtett bizonytalan lépések.

A kevéssé sikerült albumot a Their Rooms: Our Story minialbum követte, amit beleépítettek az In Heaven című első koreai nagylemezükbe is. Na mondhatni itt aztán kidühönghették magukat. Yoochun a Nameless című nyolc perces dalában gyakorlatilag ami a száján kifért, azt kiadta, úgy beolvasott az SM-nek, hogy ihajcsuhaj. Meg is cenzúrázták érte az albumot Koreában. Jaejoong se maradt ki a jóból, nála a Pierrot dal vágta ki a cenzúrabiztosítékot, ugyanis mindenki úgy vélte, hogy egyenesen I Szumannak, az SM vezérének szól (a P.S.M. rövidítés miatt), amit Jaejoong persze tagadott.

Azért a dalszöveg igen sokat mondó....

Én, mint a te bábud: ez csak egy vicc lehet,
neked engedelmeskedni, a gondolattól is beteg leszek.
Haver, előtted, a pénz előtt,  semmi vagyok.
Profi vagy, szavamra, igazi P.S.M.    
Még fiatal vagyok,
mit akarsz még velem tenni?
Vedd le rólam a mocskos kezed,
meg ne próbálj a közelembe jönni.
Hozzám ne érj,
nem vagyok a bábud,
szélesebb eget keresek,
meg akarom ízlelni a szabadságot,
magasabbra, repülni, repülni vágyok. 
(fordítás: inhye87 @ twitter alapján, műfordítás, nem szó szerinti) 

Az album szinte teljes egészében közös munka volt, mindenki kivette a részét a dalszerzésből, a szövegírásból.  Kétség kívül a legsikerültebb a címadó In Heaven lett, Jaejoong szerzeménye, aki elhunyt barátja emlékére írta a dalt.

Koreában a promóció abból áll, hogy az előadók a különféle tévés zenei műsorokban lépnek fel, mint az Inkigayo vagy az Mnet Countdown, általában egy hónapig minden héten, az éppen aktuális kislemezzel, és szavazni lehet a legjobb fellépésekre. Ezeket kiegészítik megjelenésekkel a különféle varietéműsorokban és talkshowkban, ezzel népszerűsítik az albumot. Na a JYJ egyiket sem tehette, mégis, a lemezből az első héten 165 ezer darab fogyott, összesen több mint 350 ezer és vezette a koreai össznépi slágerlistát, a Gaont. Az In Heaven a Billboard K-pop slágerlistáján tizedik helyen debütált. Ha a promóciós feltételek ugyanolyanok lettek volna, mint bárki más esetében, ez egy moderáltan jó eredménynek számítana, de úgy, hogy a JYJ-nek vasfalakon kellett átmásznia hozzá, már teljesen más a helyzet. Mindenféle hagyományos promóció nélkül is az élmezőnyben tudtak lenni. Az SM persze valószínűleg kaparta a falat dühében, hogy mégse sikerült eltaposnia a tékozló fiait. És akkor még csak most jön a java.

2012-ben ugyan a srácok együtt nem csináltak semmi különöset, csak befejezeték a 2011-ben indított világkörüli turnéjukat. (Itt jegyzem meg, előbb mentek világkörüli turnéra, mint a TVXQ-duó, és olyan országokban is felléptek, mint Peru és Spanyolország). Mitől volt mégis akkor ez az ő évük? Lássuk!

Keményen indult az év, Yoochun arra érkezett haza a turné utolsó koncertjéről, hogy meghalt az édesapja. Több napja nem aludtak már rendesen a rengeteg átszállás miatt, Dél-Amerikából  jöttek épp, az USA-n keresztül, a srácot a reptéren fogadta az újságíróhorda a hírrel. Yoochun érthető módon teljesen kikészült, később egy japán producer barátjának azt mondta, ott, akkor majdnem végleg feladta a karrierjét, a családja és a JYJ-s srácok támogatása nélkül nem tudta volna végigcsinálni. Mert hát az egész a média előtt zajlott, akik cápaként haraptak a hírre és követték Yoochunt és színész öccsét Yoohwant mindenhova. A három napos temetési procedúra, paparazzóhegyekkel körülvéve nem csak őket, de Jaejoongot is megviselte, aki már a TVXQ-ban is a banda anyukája volt, legidősebbként mindig gondoskodni akart az "öcsikéiről", a Koreában magányos és kirekesztett, rendkívül érzékeny lelkületű Yoochun pedig különösen közel állt hozzá. A vége az lett, hogy nem sokkal a temetés előtt Jaejoong összeesett és otthon kellett infúziózni.

Yoochun azonban talpra állt, nem is akárhogy. Mivel a srácok nem léphettek fel együttesként, más módszerhez folyamodtak: a színészethez. Yoochun több sorozatban is szerepelt, ígéretes kezdetként, igazi sorozatsztárrá azonban a 2012 elején forgatott Rooftop Prince tette, ami nem csak elsöprő hazai sikert aratott, de még Kínában is népszerű lett, még mielőtt hivatalosan is vetíteni kezdték volna ott. Yoochun gyakorlatilag minden díjkiosztót letarolt 2012-ben, összeszámolni is nehéz, hány díjat vitt haza a legjobb színész, legnépszerűbb színész és egyéb kategóriákban (de azért csak sikerült: 11 díjat kapott összesen). Az biztos, hogy az egyik legtöbbet nézett arc volt a képernyőkön tavaly.

Yoochun számtalan díjátadójának egyikén

Jaejoongnak sem kell szerénykednie, ő is szolidan odatette magát a képernyőre tavaly, a Time Slip Dr. Jin című sorozatban, amiért elnyerte a legjobb új színész díját az MBC-díjkiosztón, valamit leforgatta első nagyszabású mozifilmjét The Jackal is Coming címmel. 2013 januárjában pedig szólólemezzel rukkol elő, ráadásul rock műfajban, és már most előrendelési rekordokat döntöget vele Japánban. Ezen kívül 2012 egyik legtöbbet követett Twitter-híressége volt Koreában, amíg az év vége felé le nem törölte magát a platformról, több mint egymillióan követték naponta, hogy mit csinál épp. Koreában alig néhány olyan sztár van, akiknek ennyien követik a Twitterjét. 

Jaejoong új albumának egyik promófotója

Junsu, ha lehet ilyet mondani, elhomályosította csapattársai sikereit az idén. Ő az egyetlen, aki nem választotta a színészetet az SM Entertainment által kiszabott tiltások megkerülésére, hanem maradt a zenélésnél. Bár nem promótálhat ő sem a tévékben, szólólemeze, a Tarantallegra 130 ezer példánnyal nem csak az az év legsikeresebb idolszólóalbuma volt (értsd: idolegyüttesből szólózó énekes albuma), hanem a Gaon történelmének legsikeresebb idolszólóalbuma is. Hivatalos díjakat nem nyerhetett vele, hisz nem promótálhatott a tévékben (igen, ez ennyire gáz rendszer Koreában), viszont online szavazásokon több helyütt is elsőnek hozták ki, mutatva, hogy mekkora potenciál volt ebben a lemezben. Több dalt maga írt, a címadót is beleértve. Az első idol szólóénekes, aki világkörüli turnéra indult, és az első szólóénekes, aki Európában is fellépett a turné keretében. Junsu idén a musicalek királya lett Koreában, az Elisabeth című produkcióban nyújtott teljesítményéért öt díjat vihetett haza, beleértve a legjobb musicalszínész, a legnépszerűbb musicalszínész, valamint a legtöbb jegyet eladott musicalszínész díját is.


Junsu sokkoló átváltozásn ment keresztül a Tarantallegra kedvéért

Itt kell megjegyezni, hogy ez volt az az év, amikor Junsu szakmai elismeréseket kezdett kapni musicalelőadóként, eddig csak a közönség díjazta, három év megfeszített munka és rengeteg tanulás (például operaéneklési technikák elsajátítása) után a szakma is befogadta, ami nagy szó, a popénekeseket ugyanis kissé lenézik a musicalszínészek, úgy vélte a szkama, csak azért van rájuk szükség, hogy behozzák a nézőket a színházba. Idén Junsunak sikerült megtörnie ezt az előítéletet és bizonyítania, hogy valódi muscalénekes. Arról nem is beszélve, hogy nem más rajong érte feltétel nélkül, mint az ominózus musical, az Elisabeth magyar szerzője, Lévay Szilveszter, aki decemberben személyes videóüzenetben köszöntötte fel Junsut a születésnapján. 

Junsu számára ezzel nem értek véget a dolgok. Tavaly kezdődött ismeretsége az amerikai producer Bruce Automatickal, aki gyakorlatilag szintén a rajongója lett. Automatic olyan nevekkel dolgozott már, mint Rihanna és angol nyelvű Uncommitted után úgy tűnik,a JYJ új albumának előkészületeiben is részt vett. 

Hogy mindezt megfejeljük még, év végén röppent a hír, hogy az SM viszzavonulót fújt és közös megegyezéssel a pert lezárták. A kiadó közzétett egy nyilatkozatot, miszerint mivel a JYJ nem akar többé TVXQ néven szerepelni, nem kell azért harcolniuk, hogy menedzselhessék őket, vagyis hivatalosan is vége a hercehurcának. (Más kérdés, hogy ezt a bíróság már három éve kimondta, csak az SM nem volt hajlandó elfogadni. Három év után épp ideje volt rádöbbeni, hogy a fiúknak eszük ágában sincs visszamászni a ketrecbe). A CJes, nagyon okosan, nem ünnepel. Nem valószínű, hogy hirtelenjében minden ajtó megint kinyílna, így ők mennek tovább a megtervezett úton a JYJ-vel.

Lehet, hogy még jó ideig nem láthatjuk majd a srácokat a tévés zenei műsorokban, de talán nem is feltétlen muszáj. Ez alatt a három év alatt bizonyították, hogy a mindenki által olyan fontosnak vélt és körmük szakadtáig ragaszkodott tévés reklámozás nélkül is túl lehet élni a K-pop-ipar kőkemény versenyében. Nem kell más hozzá, csak kitartás, kemény munka, és persze tehetség. No meg lojális rajongótábor.

(A cikk a személyes véleményemet tükrözi, de tényekre épül. Kommentelni még mindig nem tudok a postr-n, a Facebookon lehet üzenetet hagyni.)

Képforrások: CJes Entertainment, My Daily.
Felhasznált források: Allkpop, Mnet Enewsworld, The Korea Times, The Chosun Ilbo, Bruce Automatic Twittere.

0 Tovább

Ázsiai zenekörkép: 2013 1. hét

Új rovatot üdvözölhetünk a blogon, a Facebookos szavazatok alapján: minden héten hétfőn betekintünk a legújabb zenékbe Ázsiából, nem csak K-pop, de japán, kínai és akár thai vagy egyéb zenéket illetően is. Alább igazi gyöngyszemek is akadnak, érdemes mindegyiket meghallgatni. Minden lista végén megadom majd a heti személyes kedvencemet is.

Korea

Zenei körképünk induljon a K-poppal, lássuk a heti termést. (Vigyázat, hosszú, a K-pop ontja a dalokat, ez még csak nem is az összes heti megjelenés!)

Bikiny - Fiesta

Egy kicsit olyan cukorborsó ízvilágú dal, mindenestre elég vidám a téli hidegben, bár a lányok műmosolya és túljátszott kavaiisága nem annyira az én világom. Biztos van, akinek bejön ez is.

Pek Csijong: Hate

Sztenderd K-pop-ballada, de nagyon kellemes, mert hát, a hölgynek gyönyörű a hangja. A videó képi világa nekem nagyon tetszik. Külön piros pont a Loen Entertainmentnek, hogy alapból feliratozva van a videó angolra.

Airplane - Pretty

Újonckák a fedélzeten, a hip-hop trió Airplane első kislemeze ez, és nem rossz! Kellemes kis dal, és az énekes srácnak szép a hangja. A rappergyerek gengszterhiphop kézgesztusain csak vigyorogni tudtam, nem nagyon jön neki ez természetesen, a klip pedig elég sablonos, ezt a menet közben a csajhoz éneklek dolgot már a Bigbang is ellőtte a Bad Boyban (de ők akkora adag swaggel és olyan természetességgel, hogy ez itt most a három fiatalkától nagyon erőltetettnek hat). De azért ígéretes. Legalábbis nekem kedvem van másodszorra is meghallgatni a dalt.

Mun Hidzsun - Scandal

Az egykori H.O.T. fiúbanda tagja ő, a H.O.T. volt az első koreai fiúegyüttes, ha úgy tetszik az összes mai koreai fiúbanda prototípusai, az 1990-es évek végén. Szóval lányok, jól nézzétek meg ezt a 34 éves pasit, mert amilyen csinos volt régen, annyira nem csinos most (szóval, csak hogy tudjátok, hogy fog kinézni az összes fiúbandatag 10-15 év múlva), viszont ez a dal nagyon jó. Huhú de jó. Amellett, hogy nagyon bejön a pali hangja is.

Mun Hidzsun a H.O.T-os korszakában....

...és mostanság.

JeA - While You Were Sleeping

A sztenderdebbnél is sztenderdebb OST-szagú ballada (hatalmas hangok, hatalmas vonós aláfestés, sok könny és műkatarzis), teljesen átlagos videóval. Szinte látom magam előtt a könnyes doramajeleneteket, ami alatt menne. Vannak jó pillanatok a dalban, és kétségkívül a lány nagyon tud énekelni, de az a száncsengő annyira idegesít, hogy őrület. Már rég elmúlt a karácsony, kérem.

Brit - Goodbye Yesterday

Újabb újonc banda, hip-hoppos-vokálos-nosztalgikus hangzásvilággal, nagyon jó énekhangokkal. A dal jó. Az angol kiejtésük kevésbé (Áj kend livövidöácsjú), de ettől függetlenül jók. Ühüm, jók bizony.

Beast & A Pink: A Year Ago

Két lány az A-pinkből és Hyunseung a Beastből közösen adta ki az alábbi dalt. Hát...izé.

Girls' Generation - I Got a Boy

A lánybandák legsikeresebbje visszatért egy... ö... valamivel. Hogy micsoda, azt nem tudom, mert ez... valami mashup, van ebben minden az eddigi dalaikból, G-Dragon Crayonjából, miközben megpróbálnak olyan cool hip-hop csajoknak kinézni, mint a 2NE1, hogy aztán a következő pillanatban csíkos nyalókát szopogató harisnyás pippikké váljanak, aztán meg Sistar módjára illegessék magukat. Ez most nem sikerült valami eredetire.

Japán

A japán zenéhez nem sokat konyítok, így bocsássátok meg, ha nem kommentelek sokat. Ebből a részből ki fogom hagyni a koreai bandák japán megjelenését. A legutóbbi megjelenések (igen, sokkal kevesebb, mint a K-popban, de hát ott egyszerűen dömping van, nincs mit tenni):

V6 - Rock Your Soul

Rock és diszkó keverék, elég érdekesen hangzik, mindenestre vezetik az Oricont ezzel a dallal.

Super Girls - Celebration

Ez mindenképp hiányzott a heti kavaii-adagomhoz, az biztos. Tudom, hogy sokan szeretik a J-pop-lánybandákat, de nekem ez sok. Némelyik leányzót szívesen orrba húztam volna, csak hogy ne vigyorogjon annyit olyan cukimukin habosbabos kisruciban. (Jaj, nézd, rózsaszín szalag, hűűű....)

Weaver - Shall We Dance

Ez nem rossz. Még mindig nem az én ízlésvilágom, de legalább nem kapcsoltam ki az első 20 másodperc után, ez is valami.

Vistlip - Gloster Image

Egy húzós dal a visual kei bandától. Nem rossz, a hörgés nélkül jobban bírnám.

C-pop (Kína, Tajvan, Hongkong)

Jay Chou: A Larger Chello

Jay decemberi albumának januári klipje, egy igazán szórakoztató kis dal, a Jaytől megszokott zenei zsenialitással és játékossággal, 30-as évek hangulatában.

Karen Mok - While My Guitar Gently Weeps

A 42 éves hongkongi díva új lemezének előfutára. Nagyon szép hangja van, és a dal is nagyon tetszetős, ráadásul angolul van. Kicsit jazzes, kicsit popos, kicsit soulos, mindez kínai húrosokkal kiegészítve. Egészen elképesztő hangulata van. Ez nagyon tetszik. Az egyik legkiválóbb példája annak, hogy jó zene nem csak Amerikában van, és nem csak a K-pop lehet kiváló.

Mr. - New Beginning

Hongkongi rockbanda lagymatag dalocskával.

Aaron Yan  - My Turn

A tajvani fiúbanda Fahrenheit egyik tagja szólózik. A videónak "ennyire futotta a költségvetésből"-szaga van. A dal kellemes, de semmi olyasmi, amire hosszú távon emlékezne az ember.

Heti személyes kedvenc: Karen Mok - When My Guitar Weeps

0 Tovább

Katonavilág Koreában

Most, hogy kirobbant a nagy botrány Rain megkérdőjelezhető katonai életvitelével kapcsolatosan, itt az idő, hogy egy kis figyelmet szenteljünk a koreai katonaságnak is.

Aki nincs képben, annak egy kis összefoglaló: január első napjaiban robbant a bomba, hogy mindenki csípőkörzős szexi félistene, Rain az egyik legnagyobb tévésztárral, a gyönyörűséges Kim Thehivel randizgat. Igen ám, csak hogy mindezt úgy teszi, hogy közben katona, ugye. Mindenféle hírek kaptak szárnyra, miszerint Rain a neki kiosztott, munkával kapcsolatos kimenői egy részét privát randizgatásra használta, és erre fényképes bizonyítékokat is szolgáltatott az egyik bulvárlap.

Koreában közfelháborodást okozott az eset, mivel már így is épp elégszer panaszkodtak amiatt, hogy a seregben szolgáló hírességek "különleges bánásmódban" részesülnek, több szabadságot kapnak, ki-be sétafikálnak és gyakorlatilag rózsaszín párnácskán vackolják végig a sorkatonaságot, miközben az átlag katona vért izzad az aktív szolgálat közben. Lássuk hát, hogy mi fán terem a katonaság Koreában és miért akkora nagy ügy, hogy Rain mit csinál egyenruhában a  bázison kívül.

A sorkatonai szolgálat Dél-Koreában minden egészséges 18 és 30 év (koreai életkorszámítás szerint 19-31) közötti, egészséges férfinak kötelező. 2011-ben a bevonulási korhatárt 35-re (koreai életkor szerint 36-ra) emelték, pont azért, hogy ne lehessen könnyen kijátszani. A szolgálat alól felmentést azok kaphatnak, akik valamilyen súlyosabb egészségügyi problémával küzdenek, bár ez sem jelent feltétlen teljes felmentést: Pak Jucshon, a JYJ énekese (aki mostanság minden filmes díjátadón tucatjával söpri be a színészi díjakat) pl. 4-es minősítést kapott az orvosi vizsgálaton, súlyos asztmája miatt nem aktív szolgálatos katona lesz, ha bevonul, hanem civil szolgálatos. A civil szolgálatos katonák kormányzati irodákban, cégeknél vagy akár pl. a metróállomásokon dolgoznak, és a leginkább "lenézettek".

Gazdagék gyerekeit általában ritkán osztják be verejtékezős igazi bakának, ők a "defense industry" pozíciókat kapják, vagyis olyan cégekhez helyezik őket, amelyek valamilyen módon a hadseregnek szállítmányoznak vagy szerződésben állnak velük, ilyen például az NHN, Korea legnagyobb keresőmotorjának, a Navernek az üzemeltetője (hogy ez mitől hadsereghez tartozó, azt ne kérdezze senki...). A szolgálati idő általában 21 hónap, egyes pozíciókban 23 vagy 26 is lehet. Érdekesség, hogy alkalmatlanok a sorkatonaságra a túl sok tetoválással rendelkező férfiak, ugyanis a tetkóhegyek általában a maffiakapcsolatokat jelzik Ázsiában (lásd Japánban a jakuzák), és az ilyen férfiakat az "egység moráljára zavaró tényezőként" kategorizálják. (Lehet, hogy G-Dragon is erre hajt?) Részleges felmentést kapnak még a kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportolók (például Pak Thehvan olimpiai bajnok úszó), nekik az alapkiképzést kell megcsinálniuk csak. A szolgálat letelte után az aktív szolgálatos katonák még nyolc évig aktívnak számítanak és évente legalább 100 óra "frissítő" kiképzésen kell részt venniük. Ők azok, akiket háború esetén azonnal behívnának frontvonalon szolgálni.

Miért kell a sorkatonaság?

Hogy-hogy miért? Dél-Korea és Észak-Korea gyakorlatilag továbbra is háborúban állnak egymással, fegyverszünetet ugyan kötöttek, de ez nem jelent semmit, sajnos, ahogy azt a 2010-es hajóelsüllyesztési eset és a Jonpjong-szigeti incidens is mutatja. Dél-Korea arra készül, hogy bármikor érheti támadás, tehát a hadseregbe vonulás nem játék. A másik dolog, hogy bár patriotikus cselekedet, meg minden, a fiataloknak már inkább csak kötelesség, amit a lakosság 90%-a csendben megtesz.

Mire a felhajtás?

Épp a fentiek miatt gondolják úgy a koreaiak, hogy felháborító, hogy a hírességekkel másképp bánnak a szolgálatban, mint az egyszeri bakával. A hadsereg persze tagadja, hogy különleges elbírálással lennének a sztárok felé. Az úgynevezett "entertainment soldier" fogalma azt hiszem Magyarországon nemigen létezik a katonai szóhasználatban, ők azok a katonák, akiknek a hadsereg népszerűsítése és a katonai morál javítása a kifejezett feladatuk. Pont azért, mert sorkatonának bevonulni, 21 hónapra kemény dolog minden férfinak, és a katonaság Koreában nem sétagalopp, fizikailag és érzelmileg is nagyon megterhelő, ráadásul mindezt a legszebb férfikorban, akkor, amikor más országokban a hasonló korúak épp céget vezetnek, nősülnek stb. Hatalmas áldozat, éppen ezért nyilván sértőnek érzi a többi férfi, és az őket hazaváró anyák, feleségek és barátnők, hogy egyesekkel kivételeznek, míg mások keményen végigcsinálják, amit rájuk szabott az élet.

Nem arról van szó, hogy a PR-katonák élete fenékig tejföl, hisz amikor nem épp fellépnek, vagy fellépésre készülnek, akkor ugyanúgy vécét pucolnak, kantinban esznek és tréningeznek, mint bármelyik másik sorkatona. Viszont több kimenőjük van, hiszen gyakrabban hagyhatják el a bázist, mint az átlag katona, kint is aludhatnak. Rainnek összesen 94 ilyen napja volt, mióta bevonult. Ezekbe persze beletartoznak a katonai szórakoztató eseményekre felkészülő napok, a táncgyakorlás, a zenei felvételek, próbák stb. Nem ez verte ki igazán a biztosítékot, hanem az, hogy közben magáncélokra is felhasználta a kimenőit. Egy átlag katona évente alig pár alkalommal találkozhat a szeretteivel, Rain csaknem hetente randizott Kim Thehivel a bulvárlap lesifotósai szerint. Ami azért, lássuk be, nem fair dolog a katonatársakkal szemben. Minderre nyilván azért volt lehetősége, mert a PR-kötelezettségei miatt gyakrabban mehetett el a bázisról.

Kivételezés?

A kivételezéssel kapcsolatosan hajlamos vagyok azt gondolni, hogy nem valószínű, hogy bárkivel is kivételezgetnének. A múltban is többször előfordult, hogy igen híres emberkék szívták meg piszkosul, hogy szórakáztak a katonasággal. Psynak például kétszer kellett végigcsinálnia a katonaságot, mert az első alkalommal, civil szolgálatban kissé felületesen csinálta a dolgát. MC Mongot kegyetlenül meghurcolta a média, amikor kiderült, hogy szándékosan halasztgatta a bevonulást, állítólag még az ép fogait is kihúzatta emiatt, erre bizonyítékot azonban a hadügyminisztérium sem tudott felmutatni, viszont azóta sem léphet fel a koreai tévékben, kategorikusan kijelentették a csatornák, hogy nem hajlandóak szóba állni olyannal, aki megtagadja  a katonai szolgálatot. Steve Yoot deportálta a koreai állam, miután a koreai-amerikai kettős állampolgár énekes lemondott a koreai állampolgárságáról, csak hogy ne kelljen bevonulnia. Azóta sem teheti a lábát az országba.

Persze biztosan van egy rakás olyan átlag koreai is, aki hasonló bakikat követ el, de a hírességekre millió szempár szegeződik, így aztán érthetetlen számomra, hogy Rain hogy lehetett ilyen nemtörődöm, figyelmetlen vagy felületes. Mert azt, hogy katonaidőben találkozgatott Kim Thehivel, nem tudja letagadni. Így hamar elfeljti neki a nép, hogy milyen katonai bravúrokat csinált újoncként (többször kitüntették kivételes teljesítménye miatt, lövészként és kiképzőasszisztensként is), mert elég egy ilyen látványos hiba, hogy megforduljon a mérleg.

Nem minden bevonuló hírességgel van probléma, persze. Több olyan is akad, akikre félistenként tekint a koreai nép, ilyen például a nemrég leszerelt Hjon Bin, aki önként (bár biztos nem dalolva) az egyik legkeményebb egységhez, a haditengerészethez jelentkezett, ahol aztán nem habostorta az élet.

Hjon Bin

Aztán ott van Wheesung esete, akit vállsérülése miatt felmentettek, mégis bevonult, vagy legutóbb Leeteuk, akinek a Super Junior 2007-es autóbalesete óta vannak egészségügyi problémái, mégis vállalta a besorozást, bár ő is a PR-részlegbe került és épp egy katonai musicalt próbál.


Egyszóval, a koreaiak számára a katonaság fontos dolog, amikor az ország kvázi még mindig háborúban áll Északkal. Nem a PR-katonák létével van a legnagyobb gond, bár jó néhányan úgy vélik, hogy tök fölösleges pozíció, a katonák morálját nem pasikkal, hanem csajokkal kéne fenntartani (lásd Marilyn Monroe és az amerikai hadsereg története), de ha már van ilyen részleg, akkor legalább szabályozzák őket szigorúbban, hogy ne fordulhasson elő ilyesmi. Nem azért, mert bárki megkövezné Raint, amiért a kedvesével akar találkozni, de ha sok százezer kopasznak nem lehet, akkor neki miért hagyják? Az a kérdés motoszkál a koreaiak fejében, akkor is, ha Rain rajongói körmük szakadtáig védelmezik az énekest, és bizonygatják, hogy Rain nem katonaidőben, hanem a privát szabadságai alatt randevúzgatott. Akár így volt, akár nem, rossz fényt vet a PR-katonákra az ilyesmi, és Rain lehetne már olyan tapasztalt a paparazzókkal és a koreai médiával, hogy nem hagy nekik semmilyen támadási felületet. Kibírhatta volna a hátralevő fél évét randizgatás nélkül is. Sok százezer koreai katonatársa kibírja. Így viszont, ha a hadsereg nem is ítéli el, a média ízekre szedi már most is. Szerencséje lesz, ha nem törik kerékbe a karrierjét, és sikerül úgy megúsznia a dolgot, mint Psynak sikerült.

BBC, Seoulbeats, Ask a Korean, Borneo Post

2 Tovább

2012 leggazdagabb emberei Koreában

Nyilván nem északról beszélünk. Íme a leggazdagabb koreaiak listája tavalyról, amit találjuk ki, ki vezet.

Dél-Korea leggazdagabb embere ugyan ki is lehetne, ha nem I Gonhi, a Samsung-megamogul, részvényeinek értéke körülbelül 11 milliárd dollár, amivel a világranglista szerény 95. helyén áll "csak". Az öregurat (70) egyébként egyszer már majdnem lecsukták adócsalásért, de aztán mégse, mert a Samsung túl értékes az országnak (a GDP 20%-át adja, egyedül), így inkább csak kapott egy csúnya pillantást a bírótól, meg némi zsebpénznyi büntetést.

Második helyen is egy csebolcég vezére áll - meglepetés - a Hyundai elnöke, Csong Monggu, aki szintén nem mai csirke már, de eléggé le van maradva golfpartnere mögött, neki csak 6 milliárd dollárra rúg a vagyona. Akárcsak I-t, őt is felmentette már a bíróság némi bírsággal börtön helyett.

A harmadik helyen kevéssel a papa mögött, mintegy 3 milliárd dollárral rostokol Csong Üszon, a Hyundai-vezér fia, a konglomerátum alelnöke. Nem tudom, de a doramákban a csebolörökösök általában szebb pasik, nem? Jó, hát mondjuk a papa se éppen egy Sean Connery.

Negyedik helyen zárt Szo Kjongbe, az Amorepacific kozmetikai cég vezére, mutatva, hogy valóban őrületes a kereslet a kozmetikumok iránt Koreában.

Az ötödik helyet Az SK Holdings csebolcég feje, Cshö Thevon kaparintotta meg.

A leggazdagabb koreai asszony természetesen a Samsungmogul felesége, Hong Rahi, aki valamivel több mint egymilliárd dollár értékű részvényeivel sógornőjét, a Shinsegae Group igazgatónőjét, I Mjonghit verte meg.

Hong Rahi

I Mjonghi

Felkerült a leggazdagabbak listájára a YG Entertainment kiadó tulaja, Jang Hjonszok is, aki tavaly lenyomta a rivális SM Entertainment évek óta első helyen ücsörgő I Szomanját, mint a leggazdagabb szórakoztatóipari mogul, részvényei kicsivel több mint 200 millió dollárt értek, amivel a lista 76. helyére került.

A leggazdagabb szórakoztatóipari mágnás Jang nem csak céget vezetni tud ügyesen, de a dalai is jók. Kevesen tudják róla, hogy egykoron a Seo Taiji & Boys együttes tagja volt, ők voltak azok, akik átírták a K-pop történelmét, tőlük számítják a K-pop új korszakát, a mai dalok sikerformátumát alkották meg, azóta is erre "gyártják" az összes K-pop-dalt. Persze ez jórészt Szo Thedzsi érdeme és nem Jangé, dehát mégiscsak egy banda voltak.


Források: Bloomberg.com, Koreatimes.co.kr

1 Tovább

Xiaolongimnida

blogavatar

A blog kínai, koreai és általában véve ázsiai témákkal foglalkozik. A Xiaolong kínaiul kis sárkányt jelent, az -imnida végződés pedig koreaiul annyit tesz: "vagyok".

Utolsó kommentek