Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Már nem fikció az óriásrobot

Hol vannak már a régi szép idők, amikor popcornt tuszkolva a szánkba bámultuk a sci-fi filmek óriás robotjait, és megkönnyebbülve jöttünk ki a moziból, hogy nekünk nem kell ilyenekkel szembenéznünk, haj de a jó a fikció? Hát, bukta. A japánok ugyanis ezt is megcsinálták, méghozzá nem játékszernek. Két év alatt a  Suidobashi Heavy Industry megalkotta a 39 éves Kurata Kogoro régóta dédelgetett álmát. A KR01 Kuratas névre hallgató, négy méteres, több tonnás, óránkénti 10 km-es sebességre képes robotot ember irányítja, de akár egy mobiltelefonnal is lehet kontrollálni. A metálszörny percenként hatezer töltényt képes kilőni, a pilóta egyetlen mosolyára, a fémdoboz ugyanis mozgásérzékelős. Csupán úgy cirka 322 200 000 forintot kóstál a prototípus. Megálmodója egyébként egy művész, aki kovácsolt vasból alkot műtárgyakat. 

A szép csajok kötelezőek a promóhoz, ugye.

0 Tovább

IRIS 2 forgatás - avagy egy fázós reggel a Lánchídnál

Hogy az ember lánya mit meg nem tesz az olvasóiért... Ma reggel felcihelődtem és kibaktattam a Lánchídhoz az IRIS 2 című koreai sorozat forgatására. Piszok hideg volt, és eleinte akkora köd, hogy nemhogy a forgatást, de a hidat se lehetett látni két méteres látótérben. Gondoltam azért mégiscsak elbóklászok, hátha.

Ha valaki nem vágná, mi ez, nos pár napig itt forgat csöpp fővárosunkban a Taewon Entertainment, egy új akciósorozatot, az IRIS 2-t. A címéből már sejthetitek, hogy volt IRIS 1-is, na azt is nálunk forgatták pár éve, és úgy tűnik, annyira megtetszett nekik a helyszín, hogy visszagyüttek. A sorozatban neves koreai színészek szerepelnek, pl. Jang Hyuk, Lee Dae-hae, Lee Beom-soo, és persze nem maradhatnak ki az idolegyüttesek sem, a BEAST-ből Doojoon és az MBLAQ-ből Lee Joon is játszik a sorozatban. Utóbbi nem tartózkodik nálunk. 

Meglepően sokan voltunk, ahhoz képest, hogy milyen borzalmas az idő és hogy tényleg csak a legnagyobb fanok tudták, hogy idejönnek, mert hát a magyar média valahogy sose veszi észre az ilyesmit, bezzeg Bruce Willis tetőrohangászásairól naponta tudósítottak. Szóval voltunk vagy 60-70-en, főképpen tinilányok, de azért pár nagymama korú rajongó is bőszen kattintgatott és pár fiú is lézengett a környéken. A többség persze a Beast-es Doojoonra várt, volt aki ajándékkal és aláírásra szánt albummal toporgott a hidegben, ilyen közel azonban nem lehetett menni. A forgalmat lezáró rendőrbácsi mosolyogva csóválta a fejét: "ezért képesek voltatok ebben a hidegben kijönni?". Mondták neki a lányok, hogy ezek híresek ám, nagyon-nagyon, a bácsi pedig csak mosolygott és ingatta a fejét. "Itt ugyan a fene se tudja, kik ezek." Na igen. 

Időnként legurult a hídról pár fekete kocsi, sötét öltönyös ügynök-statisztákkal, akiket itt válogathattak ki, mert koreai létükre magyarul beszéltek és lelkesen integettek az ablakból két felvétel között. Hosszú-hosszú ácsorgás után, 11 előtt valamivel végül lehozták a stábot a hídról, az Akadémia előtti parkolóba, ahol ácsorogtak vagy húsz percet, Lee Beom-soo pózolt egy kicsit a fotók kedvéért, és a stáb fotósa lekattintotta az odasereglett magyar rajongókat.

Aztán szépen mindenki hazament, többen azt találgatva, vajon hol fognak még forgatni az elkövetkezendő napokban? Ezt ugyanis nem lehetett kicsikarni az időnként meg-megállított, különféle felszerelésekért futkorászó stábtagokból, a rendőrbácsi is csak találgatta, hova mennek legközelebb.

Az ügynökök a kocsiban sebesen fel a hídra

Rajongók a Lánchídnál kora reggel



 

A nap fénypontja: a statiszta lehúzza az ablakot (nagyítható)

A stáb csomagol forgatás után

Lee Beom-soo integet

Több kép a forgatásról

 

0 Tovább

Koreai padlizsánsaláta újragondolva, meleg főételként

Nálunk itthon a saláta amolyan mostoha gyerek. Tudjuk, hogy egészséges és kell, de inkább nem esszük. Anyumat legalábbis nagyon nehéz bármiféle salátás izére rávenni, mert azonnal az a válasz, hogy "mi vagyok én, nyúl?". Szóval amikor a kadzsi namul (가지나물) receptjével szemeztem, arra gondoltam, talán anyu is megeszi, ha nem salátaként, hidegen tálalom, hanem picit átturbózzuk a dolgot. A padlizsánt mindenki imádja a családban, kísérletezni meg amúgy is szeretek a kajával.

Hozzávalók:

fél kiló csontozott csirkecomb (felsőrész) - ez nincs benne az eredeti receptben, de nálunk muszáj összetevő a hús
2 ramenkocka (ezt majd elmondom micsoda, ez sincs az eredeti receptben)
1 nagyobb padlizsán
3 gerezd fokhagyma
1 nagy fej hagyma
2 evőkanál szójaszósz
fél evőkanál szezámolaj
1 szál újhagyma
1 evőkanál paprikapép (jó lesz a magyaros is), csemege édes vagy csípős, ki hogy szereti
némi őrölt bazsalikom

bors

Ugorgyunk neki

Elárulom, hogy ezeket a recepteket én mind először próbálom, szóval nem bejáratott, ezerszer lefőzött tutkó dolgok ezek, én azt mondom, ha az embernek van egy biztos alaptudása a főzéshez (mondjuk nem téveszti össze a bazsalikomot az oregánóval és nem szokta odakozmáltatni a kaját, úgy általában), akkor nem kell félni a főzéstől és lehet játszani a recepttel. 

Első lépésként mossuk meg a padlizsánt és szeljük őket nagyobbacska kockákra, majd egy tálban jól sózzuk meg, jusson mindenhova és hagyjuk állni fél órát. A padlizsánt sokféleképpen készítik, az eredeti recept szerint például főzik, én azonban úgy nem nagyon szeretem. Itthon az éttermekben is szittyós, színtelen vagy szürke a padlizsán, vagy olyan mint a szivacs, vagy mint a gumi... Én úgy készítem a padlizsánt, ahogy török barátnőm anyukájától lestem el pár éve: ki kell áztatni sóban, kinyomkodni, letörölgetni és szépen kisütni. Akár kocka, akár karika formájában. Az áztatás elveszi a héj kesernyés ízét és nem hagyja kiszürkülni a héjat, szép lila marad! Szóval áztassuk ki a padlizsánt.

Amikor a padlizsán fél órája letelt, kapjuk elő a wokot, és pirítsunk némi szezámmagot. Én úgy egy jó maréknyit csináltam, a szezámmagot belepottyantjuk egy sűrű szűrőbe és folyó víz alatt átmossuk, jól lecsöpögtetjük, majd közepes lángon felhevített serpenyőben toszogatva egy fakanállal aranyszínűre pirítjuk. Néhány perc az egész, mikor kész van, elkezd pattogni. Kikaparjuk egy kis tálba és egy kendővel kitöröljük utána a wokot (várjunk pár percet, ne égessük össze a kezünket :)

Irul-pirul a szezámmag


Nyomkodjuk ki a padlizsánból a vizet és papírtörlővel jól itassuk fel róla a maradék nedvességet sütés előtt, máskülönben úgy fog pattogni az olaj, hogy ihaj! De megéri, higgyétek el nekem, mert az így sütött padlizsán ezerszer finomabb. :) Kevés olajon kell a wokban sütni a padlizsánt, addig, amíg szép barnára nem pirul, aztán csöpögtessük le az olajtól és rakjuk félre. Papírtörlőhalommal kicsit nyomkodjuk meg a kisült padlizsánt, hogy mégse ússzon olajban az egész...


 

A padlizsánból maradt olajba mehet a kockára vágott hagyma, majd amikor üveges, rá a csíkokra vágott bőrös felsőcombhusi, amit előzőleg kicsit sóztunk-borsoztunk. Pirítgassuk pöttömkét. 

Amikor már félig puha, mehet alá egy deci víz és fedő alatt puhítsuk tovább kis lángon. Közben tegyük fel főni lobogó vízbe két ramenkockát. A ramen ázsiai tésztaféle, gyakorlatilag az instant ázsiai levesekben is ez a tészta van, ázsiai boltban lehet nagyobb kiszerelésben is kapni, egy kocka egy fő adagja. Így néz ki:

A ramennek három-négy perc kell, ha megfőtt, szűrjük le és tegyük félre.

Ha a husi már jó puha, tegyük hozzá a padlizsánt, passzírozzuk bele a három gerezd fokhagymát és jól kavargassuk össze, főzzük úgy 1-2 percig, hadd járja át a fokhagyma íze. Utána zárjuk el a lángot, jöhet a szójaszósz, a paprikapép és egy kevés szezámmagolaj (tényleg kevés, mert nagyon jellegzetes, intenzív az íze!!!), kavarjuk össze. Mehet bele végül a bazsalikom (egy kevés) és a felaprított újhagyma, összekavar, kihűlt tésztára ráhalmoz, pirított szezámmaggal megszór, kész az ebéd!

És jelentem, finom! :)

0 Tovább

Egészségtudatos étkezés tésztafélékkel ázsiai módra

Imádok enni. Sajnos nem áldott meg a sors olyan csodás képességgel, mint egyeseket, hogy akármit ehetnek, egy dekát se híznak. A fogyáshoz vagy a súlytartáshoz viszont egy valamire nem vagyok hajlandó: koplalni. Túl rövid az élet ahhoz, hogy korgó gyomorral töltsem. Az egyik tiltott élelmiszer a számomra a tésztafélék, pechemre, mert imádom őket. De hát ugye, szénhidrátbomba, ráadásul általában fehér lisztből készülnek, ami külön egészségtelen, pluszban még érzékeny is vagyok valamelyik összetevőjére. 

Így aztán külön öröm számomra, hogy az ázsiai ételekkel való ismerkedés közepette felfedeztem, hogy nagyon sok egészséges tésztaféle kapható arrafelé. Három +1 tésztafélét fogok most bemutatni, amikkel helyettesíthetők a hazai fehérlisztes vagy éppen ehetetlen ízű durumlisztes tészták.

SIRATAKI しらたき

Ez a tésztaféle egy igen érdekes növény, a kígyópálma gyökeréből készül. Rendkívül egészséges, mert alacsony a szénhidráttartalma és kevés benne a kalória. Gyakorlatilag íztelen, így akármivel kombinálható. Kapható szárított és előfőzött formában.

kép: paleoplan.com

Kép: noodles.net.au


SZOBA そば

A szoba (soba) a nálunk kevésbé ismert hajdinalisztből készül, ami sokkal táplálóbb és egészségesebb, mint a búza. Én a hajdinakását ismerem, mert kárpátaljai családból származom, arrafelé a hajdina (grecsiha) gyakori köret szószos husik mellé. Magas a rosttartalma, tele van B1, B2 és E-vitaminnal, valamint antioxidánsokkal. Persze szénhidrát, de az egészségesebb fajtából. Nálunk a hajdinát sajnos aranyárban mérik, aki esetleg nem csak japán tészta formájában kóstolná meg, és jár Ukrajna környékén, ott fillérekért hozzájuthat kilójához.


kép: whitebox, cc-by-sa-3.0

Szobasaláta. Kép: Peterjhpark, cc-by-sa-3.0


UDON うどん

Az udon ugyan fehér búzalisztből készülő vastag japán tészta, azonban manapság már kapni teljes kiörlésű változatokat is. 


kép: tastespotting.com

É


És akkor a plusz egy tészta hír formájában: Szingapúrban hamarosan piacra dobnak egy egészséges, alacsony glikémiás indexű instant tésztát, annak a programnak a keretében, amivel Szingapúr az egészséges táplálkozást kívánja népszerűsíteni. A program sikerének köszönhetően a teljes kiörlésű termékek népszerűsége négyszeresére nőtt, 2015-re pedig mintegy 3500 termék fog az "Egészségesebb választás" plecsnivel rendelkezni. Hajrá!

0 Tovább

Ahogy én láttam Kínát

Tavaly Kínában töltöttem egy hónapot ösztöndíjjal, és bizony tapasztaltam egy csomó fura és érdekes dolgot erről a kivételes országról, íme egy csokorra való apró érdekesség, amit fix, hogy nem tudtál róluk!

  •  Az építőmunkásoknak is olyan a frizurája, hogy a legnagyobb popsztárok is megirigyelhetnék. Nekem tátva maradt a szám, amikor az egyetem felújításán dolgozó munkásokat figyeltem, ahogy tökéletesre lőtt sztárséróval tolták a maltert.
     
  •  A szupermarketek élelmiszerválasztéka valami elsöprő. Ha azt hiszed, nálunk túl sok féle csipsz kapható, például, akkor tutira nem kóstoltál még homár, tengeri hínár, uborka vagy áfonya ízű Lay'st! Vagy sütőtök ízű joghurtot és főtt kukorica, esetleg borsó ízű jégkrémet. Netán fűszeres-csípős szárított óriásbabot szotyi helyett a meccsnézéshez. Irdatlan mennyiségű és választékú nassolnivalót gyártanak, a különféle szárított-préselt gyümölcshúsoktól a nyolcmillió féle szárított tengeri kütyükön át a minizacskókba csomagolt fűszeres borsóig.
     
  • A külföldi szupermarketek kínai nevében mindben szerepel a 乐 le (lö) szótag, aminek jelentése "boldogság". Például a Carrefour az 家乐福 jialefu (csialöfu), a Tesco pedig 乐购 Legou (lökou), "boldog vásárlás".
     
  • Az uborkát meleg főételként is lehet enni. És finom!
     
  • Akár 150 forintból is lehet egy teljes menüt enni.
     
  • A lótuszvirág magját nasiként fogyasztják, az óriási leveléből pedig alkalmi napernyőt készítenek.
     
  • Reggelire instant levest fogyasztanak legszívesebben, és vannak külön reggeli beálló éttermek, ahol gyorsan fel lehet hörpinteni egy kis leveskét munkába menet.
     
  • A legutolsó szupermarket halaspultjában is kapni teknősbékát. 
     
  • Meglett férfiak nem szégyellnek rózsaszín, virágmintás táskával járni. Itt nem ciki a Hello Kitty-s szatyor a pasiknál sem.
     
  • Minden sarkon van egy KFC, ahol rizskörettel is lehet menüt rendelni.
     
  •  A taxiból csak a jobb oldalon lehet kiszállni. 
     
  •  A helyi BKV buszain tévét lehet nézni. Saját műsoruk van.
     
  • A vasúti pályaudvarokon ugyanúgy átvilágítanak, mint a reptéren.
     
  • Kína használja a világon a legtöbb építőanyagot: úton-útfélen felhőkarcolót építenek. Minden második sarkon. (Csak azért minden másodikon, mert minden elsőn egy KFC terpeszkedik). 
     
  •  A közlekedési lámpák hatalmasak tudnak lenni. 
KFC-menü rizzsel
Erre már nem mondhatja senki, hogy "de nem vettem észre a lámpát, biztos úr!"
A boldog vásárlás ígérete... 
150 forintért sok zöldség, tojás és kenyérféleségek. (És finom is) Villa viszont nincs. 
Épülnek a felhőkarcolók Tiencsinben
A kínai kaja nem is hasonlít arra, amit itt a kínai gyorsétkezdék kínálnak. Pár példa:

Marhahúsleves, literes alapkiszerelésben. Bődületesen fincsi. 
Fincsi, olcsó. A legközelebbi tányéron egy keserű zöldségféle van a ku gua, "keserű tök", ami nagyon egészséges, álltólag. Az íze elsőre nagyon fura, de teljesen megszokható. A mellette lévő tányéron szecsuáni csirke figyel, igazi szecsuáni, azaz sárkányfüstölősen csípős! Az ételeket általában így tálalják, mindenki vesz magának pálcikával, és persze jó nagy adag rizset kell mellé fogyasztani.

Hotpot-étterem tengeri herkentyűkkel. A nagy tálakban alaplé fortyog bunzenégő fölött, ez speciel gombaleves. Ebben kell a nagy, forgatható üveglapra tett mindenféle, vékonyra szeletelt herkentyűt, marhahusit meg zöldségeket hirtelen-főzni. Pár másodperc alatt megfő, aztán mártásokkal fogyasztható. Nyami.
A felszerelés: a nagy tál a hotpot-leves, mellette a két kisebb csészében a szószok, az egyik csípős, a másik nem. A kis tálkában a bal oldalon nassolnivaló, előtte nedves kendő kéztörléshez. Kanál és pálcika a másik oldalon. Az üveglapot mindenki kedvére oda forgatja, ahova akarja, és leemeli róla a kiszemelt kaját. 
Csirkehusi különféle mártásokkal és csípős-fűszeres uborka (úristen, az milyen finom volt!). Ezt nem kellett külön rendelni, járt az étel mellé "köretnek". 

1 Tovább

Xiaolongimnida

blogavatar

A blog kínai, koreai és általában véve ázsiai témákkal foglalkozik. A Xiaolong kínaiul kis sárkányt jelent, az -imnida végződés pedig koreaiul annyit tesz: "vagyok".

Utolsó kommentek