Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Szilveszteri ajánló(nak ne nézd a fogát)

Unod a házibulit? Eleged van a pezsgőből? Herótot kapsz a szilveszteri tévénézéstől, és nem tudsz magaddal mihez kezdeni?



Szilveszteri progriajánló ala Xiaolongimnida



Filmek, amik tuti jól fognak esni ilyenkor:

A pofonok földje - kínai vígjáték Stephen Chowtól rengeteg vicces harcjelenettel

Baby and I - könnyed kikapcsolódás Jang Geun-seukkal és egy pokoli édes kisbabával

The Jackal is Coming - vígjáték egy elrabolt popsztárról és egy kétbalkezes bérgyilkosnőről Kim Jaejoonggal, sok nagyon perverz jelenettel.



Online nézhető cuccok:

Full House Take 2: könnyed popsorozat egy kiállhatatlan, mindenre allergiás szépfiú idolénekesről, önelégült csapattársáról és egy stylistnak álcázott hapkidómesternőről, 30 perces epizódokban. Magyar felirat bekapcsolható.

Secret Garden: egy bunkó milliárdos és egy kemény kaszkadőrnő muris testcseréje, ha még nem láttad ezt a sorozatot, kötelező még idén elkezdeni! Magyar felirat bekapcsolható.

200 Pounds Beauty: Történet egy énekesnőről, aki 200 kilósan nem kell senkinek, bezzeg mikor lefogy... Elérhető felirat: angol, német

The Sorcerer and the White Snake: Jet Li tavalyi fantasymozija, sok kungfuval, varázslattal és vicces kantoni szinkronnal, angol felirattal.

A Chinese Ghost Story
: amikor az egyszerű halandó természetfeletti lénybe szerelmes... Felirat: angol

Év végi K-pop-fesztiválok:

MBC Gayo Daejaejun: 1. rész, 2. rész
SBS Gayo Daejun: 1. rész, 2. rész, 3. rész

Popcornt betáraz, vigyázz, kész.....

0 Tovább

Ilyen volt 2012

Nem könnyű összegezni a 2012-es évet Ázsiában, hiszen annyi érdekes dolog történt, hogy kilométer hosszan lehetne listázni, de azért megpróbálom felsorolni azokat az eseményeket, amik ilyen vagy olyan módon jelentősnek minősülnek a maguk szegmensében, legyen az politika, tudomány vagy szórakoztatóipar.

Politika

A térség egyik legnagyobb politikai dilemmáját jelentette, hogy Észak-Korea kétszer is rakétát indított, állítása szerint műholdfelvitel céljából. Az áprilisi kísérlet kudarcba fulladt, decemberben azonban sikeresen föld körüli pályára állították az ország első műholdját, a Fényes Csillag 3-at. A kilövést több ország is rakétakísérletként értelmezte és aggodalommal figyelték.

Dél-Koreában decemberben megválasztották az első női elnököt, Pak Kunhjét.

Kínában tíz év után Hszi Csin-pinget választották a Kínai Kommunista Párt fejének, és ezzel valószínűleg ő veszi át az elnöki széket is Hu Csin-taótól 2013 márciusában.

Hszi Csin-ping

2012 a területi viták éve is volt Ázsiában, Japán és Kína a Szenkaku-szigetek fölött vitáztak, ismételten, miután Japán a maradék három szigetet is felvásárolta a szigetcsoportból azok magántulajdonosától, amivel heves tüntetéseket váltott ki Kínában. Közben Japán Dél-Koreával is ismét vitába keveredett a Dokdo/Takesima-szigetek tulajdonjogát illetően, miután I Mjongbak elnök látogatást tett az egyik szigeten. Japán visszahívta dél-koreai nagykövetét és a politikai elhidegülés még a popiparra is kihatott: a Japánban igen népszerű koreai popsztárok egyike sem léphet fel a jelentős japán zenei díjátadókon - ilyenre a K-pop szigetországbeli megjelenése óta nem volt példa.

Az év egyik legnagyobb botránya volt Kínában, hogy Po Hszi-laj ígéretes politikus sikeres ügyvédnő felesége, Ku Kaj-laj megmérgezett egy brit üzletembert. A krimibe illő politikai gyilkosság felforgatta Kínát és nagy visszhangot kapott nyugaton is. A nőt felfügesztett halálbüntetésre ítélték, Po politikai karrierjének pedig lőttek.

2012 októberében meghalt Kambodzsa egykori királya, többszörös miniszterelnöke, Norodom Sihanouk.

Tudomány és művészetek

Mo Jen kínai író kapta az irodalmi Nobel-díjat. Érdekesség, hogy a világhírű kínai rendező Csang Ji-mou (Hős, A repülő tőrök klánja, Az aranyvirág átka) első filmjét, a többszörös díjnyertes Vörös cirokmezőt Mo regényéből rendezte.

Tokióban megnyitották a közönség számára a világ legmagasabb szabadon álló tornyát, a 634 méter magas Tokyo Skytree-t. Ez a a világ második legmagasabb építménye a Burdzs Kalifa után.

Kínában elindult az ország első háromdimenziós televíziócsatornája.

Dél-Koreában felfedezték, hogy az érintőképernyők képesek lehetnek a jövőben laboratóriumi tesztek elvégzésére, mivel felismertethetőek velük a rájuk helyezett DNS-minták.

Japán tudósok őssejtből pici, működő emberi májat növesztettek laboratóriumi körülmények között.

Az LG Electronics bemutatta a világ legnagyobb UHDTV televízióját.

Japán kutatóknak sikerül a világ leggyorsabb adatközlését véghezvinni, 1 petabit/szekundum sebességgel: ez körülbelül 5000 HDTV videó küldésével arányos másodpercenként.

A Toyota megkezdi egy házi robot fejlesztését, ami idős emberek ápolásában játszhat majd szerepet.

Peking és Kanton között üzembe helyzeték a világ leghoszabb nagysebességű vasútvonalát Kínában.

Júniusban Kína belépett az űrben állandó űrállomást üzemeltető nemzetek közé, harmadikként az USA és Oroszország után. A Sencsou-9 program keretében Kína első női űrhajósa is útnak indult.

Az első kínai űrhajósnő, Liu Jang

Szórakoztatóipar

2012 izgalmas év volt a szórakoztatóiparban. Soha nem látott mértékben kezdték el elözönleni a világot a koreai popsztárok, miközben a filmipar pár igen fontos filmet is letett az asztalra.

Az év legnagyobb szenzációjaként meghódította a világot Psy, a köpcös koreai rapper, funkys nótájával a Gangnam Style-lal, ami rögtön két Guinness-rekordot is bezsebelt, mint minden idők legtöbbet lájkolt és legtöbbet megtekintett YouTube-videója, immáron több mint egymilliárd megtekintéssel magasan verve az összes többi előadót a világon.

A K-popnak mozgalmas éve volt idén. Több együttes is világkörüli turnét tartott, köztük a Bigbang, a 2NE1 és a JYJ-s Junsu. Az Epik High hosszú szünet után új albummal jelentkezett, G-Dragon átlépte az egymillió Twitter-követőt, alig pár hónappal azután, hogy csatlakozott a platformhoz, miközben a már több mint egymilliós rajongóbázissal rendelkező Hero Jaejoong törölte magát, mert feltörték az accountját. Hatalmas skandallum volt az ifjú IU és a Super Junioros Eunhyuk véletlenül Twitterre posztolt közös pizsamás fényképe, ahogy Hwayoung kiebrudalása a T-ara együttesből is. A Bigbanges Seungri Japánban keveredett szexskandallumba, a rajongók pedig sírva vettek búcsút a Super Junior vezérétől, Leetuktól, aki bevonult a seregbe. Az év a komoly botrányoktól sem volt mentes, az Open World Entertainment vezérigazgatóját lecsukták a gyakornokok szexuális molesztálása miatt. 2012 a K-pop éve volt Japánban, ahol több rekord is megdőlt. Ebben az évben a YouTube megkezdte az élő K-pop-koncert-közvetítéseit. Az év egyik meglepetése volt az indie banda Busker Busker őrületes sikere a slágerlistákon.

Leetuk bevonult


A K-drámák világában számos igen sikeres sorozatot mutattak be, ezek közé tartozott a Kínában is őrületes sikert arató Rooftop Prince, ami véglegesen a sorozatszupersztárok sorába emelte Park Yoochunt a JYJ együttesből. Ugyancsak nagy siker volt az Arang and the Magistrate, a Bridal Mask, a The King 2 Hearts, a The Innocent Man, a Moon Embracing the Sun és a My Daughter Seoyoung. A 2012-es év legnagyobb koreai filmes sikere a Pietà volt, amely Arany Oroszlán-díjat nyert a Velencei Filmfesztiválon. Nem mellékesen pedig a viki.com streaming oldal mérföldkőnek számító megállapodást írt alá az SBS csatornával a sorozataik európai lejátszására. Ezzel a csatorna minden műsora elérhetővé vált Európában, többek között magyar nyelven is.



Az év egyik legviccesebb drámajelenete a Rooftop Prince-ből

A kínai filmek világában a legsikerebbnek a Painted Skin: The Resurrection bizonyult, mintegy 115 millió dolláros bevétellel. Az 58 éves Jackie Chan a Chinese Zodiac-kal tért vissza a mozivászonra, melyet maga rendezett. Februárban a Berlini Filmfesztiválon is bemutatták a legendás Tsui Hark 3D-s vuhsziáját, a The Flying Swords of Dragon Gate-et, Jet Li főszereplésével.

A japán slágerlistákat 2012-ben többek között a SMAP, Arashi, az AKB48, a KAT-TUN és a NEWS uralta.


Az én kedvenc momentumaim 2012-ben

Szigorúan szubjektív alapon:

  • Megjelent a Bigbang Alive című zseniális albuma. 
  • Halálra röhögtem magam a Rooftop Prince és a Full House Take 2 sorozatokon.
  • Felfedeztem magamnak a JYJ-t és a TVXQ-t.
  • Nyolc kiemelt cikket írtam a Wikipédiára, többek között Hongkongról, a K-popról, a koreai hullámról, két koreai sorozatról és a csebolokról; három további cikk pedig épp kiemelésen csücsül, az egyik közülük a hangul
  • Elkezdtem koreaiul tanulni.
  • Elkezdtem koreai, kínai és japán ételeket főzni otthon, a család legnagyobb rettegésére, csak hogy aztán elkezdjék imádni az ázsiai konyhát.
  • Elindult a Xiaolongimnida blog és öt hónap alatt 500-an csatlakoztak a Facebook-on. Köszönöm az érdeklődést!


A 2012-es év legjobb K-pop-slágerei


(Megjegyzés: mivel továbbra sem tudok kommentelni a postr-ön, minden kommentre a Facebookon válaszolok.)

0 Tovább

Íme a jövő: napkollektoros szuperfák Szingapúrban

Ázsia manapság a high-tech csodák színtere, gyakorlatilag gombamód szaporodnak a szájtátós projektek, és szerencsére ezek egy része kifejezetten a fenntartható fejlődés jegyében született. Ilyen projekt az idén Szingapúrban átadott Gardens by the Bay, ami valószínűleg a világ legmenőbb kertje. Amellett, hogy két, éghajlatszabályozóval rendelkező megaméretű mesterséges dómban a világ minden tájáról összegyűjtötték az érdekesebbnél érdekesebb növényeket, az óriás parkban 18, egyenként 25-50 méter magas szuperfa is található. Ezek ember alkotta mechanikus fák, melyek törzsén különféle futónövények tekeregnek, és több funkciót is betöltenek, 11 közülük napkollektorral van felszerelve, energiát termelnek. Más fák a dómok szellőzőcsatornáiként szolgálnak vagy éppen esővizet gyűjtenek. A parkot mintegy egymilliárd szingapúri dollárból építették fel és idén nyáron nyitották meg.  A fák közül kettőt össze is kötöttek, itt szabadon lehet a magasban sétálni. 

 

Fotók: CNN

0 Tovább

Hány évesek valójában az ázsiaiak?

Amikor először olvastam koreai cikkeket, megütötte a szemem, hogy némelyik előadónál zárójelben szerepelt, hogy mondjuk "25 éves (koreai számítás szerint)". Hoppácska, mi van? Nos, mint sok minden más, Ázsiában az életkor számítása se átlagosan (=nyugati mintára) történik. Ugye mi megszoktuk, hogy bemegyünk a kórházba, megszületik a gyerekünk, készül egy születési bizonyítvány, manapság már óra-perc pontossággal, és ez a dátum bekerül aztán majd később a személyi iratainkba. 

Ázsiában némiképp bonyolultabb az emberek élete. Kezdjük ott, hogy a születés ideje és az igazolványokban szereplő dátum ritkán esik egybe! A születés tényét ugyanis a szülő x időn belül köteles bejelenteni a hatóságoknak, de ennek nem kell éppen a születés napjára esnie. Néha hónapok is eltelnek, mire egy babát jelentenek. Így a személyi okmányokba nem a születés tényleges napja, hanem a bejelentés dátuma kerül. Így fordulhat elő például, hogy Xiah Junsu az okámányai szerint 1987. január 1-jén született, a születésnapját azonban december 15-én ünnepli, mivel a megelőző év ezen napján látta meg a napvilágot. Van olyan is, hogy az illető nem a Gergely-naptár szerinti születésnapját ünnepli, hanem a Holdnaptár szerintit, ami ugye Gergely-napokra átszámítva mindig változik. Így például Csang Gunszok a nyolcadik holdhónap negyedik napján született, ezt ünnepli, minden évben másik napon.

És ha mindez nem lenne elég, a kínai és a koreai szokásjog szerint is egy baba, amikor megszületik, már egy évesnek számít, mert a fogantatástól számítják az életkorát. Mindezt tetőzi, hogy az emberpalánta nem a születése tényleges napján számít egy évvel idősebbnek (bár ezen a napon ünnepelnek), hanem holdújév-fordulókor. Ami azt jelenti, hogy ha egy gyerek az év utolsó napjaiban született, holdújévkor már kétévesnek számít (1 éves amikor megszületett + 1 év a következő holdújévkor), míg valójában (mármint nyugati felfogás szerint) még alig pár napos.

Hozzá kell tenni, hogy a jogban nem a hagyományos életkorszámítás, hanem a Gergely-naptár szerinti számít, úgy Kínában, Japánban mint Koreában, azonban a mindennapi életben a hagyományos életkort veszik figyelembe.

Az életkor kérdése csöppet sem elhanyagolható dolog, Koreában ugyanis komplett nyelvi rendszer épül az idősebbek tiszteletére, külön toldalékrendszerrel, így nem kell meglepődni azon, ha az első dolog, amit  a nevünk után egy koreai megkérdez, az életkorunk lesz. Ugyanis enélkül az információ nélkül nem tudja beazonosítani, hol állunk a "tiszteleti ranglétrán", mert ha csak egy picit is idősebbek vagyunk nála, már másképp kell megszólítania minket. (Ehhez hozzájön még a társadalmi pozíció fontossága is - nem mindegy hány évesek vagyunk és mivel foglalkozunk). 

Tol, az egyéves babák kiemelt születésnapi ünnepsége Koreában. Fotós: Jamsong, cc-by-sa-3.0

0 Tovább

A jaoi pszichológiája - avagy miért írnak a nők homoerotikus történeteket pasikról?

A férfi-férfi szexuális kapcsolatokról írt rajongói fikció (fanfic) nem új keletű dolog, már az 1970-es években is születtek ilyen írások, és persze nem csak Ázsiában dívik ez, de szerte a világon, állítólag a Star Trekkel indult a dolog, ahol Kirk/Spock párost alkottak meg a rajongók. Az ilyen fanfic neve angolul slash, ami a / (per) jel neve. A japánoknál is valamikor a 70-es évek végén, 80-as évek elején jelentek meg a sónen ai-mangák, amik fiatal férfiak között szövődött romantikus szerelemről szóltak, a jaoi mangák ezek paródiáiként indultak, aztán önálló műfajjá cseperedtek. A jaoi gyakorlatilag veszi egy népszerű manga vagy tévésorozat szereplőit, illetőleg az 1990-es évekől kezdve a pop- és rocksztárokat és kiemelt karaktereket, sztárokat raknak párba. Vannak eredeti történetek is, amik nem ismert szereplőket vagy sztárokat szerepeltetnek. A történetek a romantikus szerelemtől a pornófilmbe illő szexen át akár a nemi erőszak ábrázolásáról is szólhatnak, a lehetőségek határtalanok. A pop-rocksztárokat karakterként felhasználó slashirodalom nyugaton is létezik, például még a Muse-ról is van ilyen fanficközösség. 

Jaoi mangarajz két fiú szerelméről. Ed Gottschalk, cc-by-sa-3.0


Aki belemerül az ázsiai pop-rock illetve sorozatok világába, elkerülhetetlenül belebotlik a jaoiba is. A slash/jaoi felfedezésekor számomra a legmeglepőbb dolog az volt, hogy ezeket a történeteket nem melegek írják melegeknek, hanem heteroszexuális nők ugyancsak hetero nőknek. Léteznek ugyan meleg jaoi közösségek is, de igen kis számban. Mint ahogy femslash, azaz leszbikus kapcsolatokat ábrázoló irodalom is van, de szintén jóval kisebb számban. 

Miért írnak nők férfiak szerelméről női közönségnek? Ez nem egy egyszerű kérdés, és nem törekszem arra, hogy megválaszoljam, hisz se pszichológus nem vagyok, se szociológus és nem végeztem mélyreható kutatásokat a témában, de megpróbálom összegezni a létező elméleteket.

A legnépszerűbb elméletek egyike természetesen a nők lázongó feminizmusa. Feminista kutatók szerint a slash/jaoi-irodalom azért jött létre, mert a nőknek elegük lett abból, hogy állandóan ők állnak reflektorfényben, mint szexuális tárgy, már az idők kezdete óta. A férfiközpontú társadalomban a nő a szexuális vágy tárgya, a férfiak számára készült pornófilmek túlnyomó többsége a nőt tárggyá degradálja, akinek az a feladata, hogy kielégítse a férfi minden vágyálmát, zokszó nélkül. Még az úgymond "normál" filmekben is, ha szexről van szó, a férfi dominál, a nő behódol, és ha a test mutogatásáról van szó, ott is a nőből mindent megmutatnak, a férfinax maximum a felsőtestét és a fenekét. Az elmélet szerint tehát a jaoi egyfajta visszavágás, legyenek most a férfiak a kiszolgáltatott szextárgyak, mi nők meg élvezkedjünk rajtuk.

Ennek az elméletnek egy finomabb változata szerint a feminizmus közrejátszik ugyan, de nem ilyen nyílt, tudatos formában, a jaoi sokkal inkább a nők tudat alatti szexuális felszabadulásának, a hagyományos, tőlük elvárt szexuális koncepciókból való kitörési vágynak  a megnyilvánulása. Egyesek szerint a jaoit író és olvasó nők így próbálnak meg megszabadulni a rájuk kényszerített testképtől, énképtől, szexualitástól. 

Más elméletek szerint a jaoi egyfajta kompenzáció, a férfiak közötti kapcsolatra vetítik ki a férfi-nő párkapcsolatot.  A jaoi történetek többségében a pár egyik tagja a szeme ("támadni"), a másik az uke ("kapni"), a szeme a magas, erős, kemény legény, az uke általában androgün külsejű, nőies alkatú, gyengébb testfelépítésű, érzékeny lelkű fiú. A szeme a birtokló, aki addig üldözi az ukét, amíg az meg nem adja magát neki fizikailag és érzelmileg is. A jaoi történetek egy része tragédiával végződik, ami egyes kutatók véleménye szerint egyfajta védekező mechanizmus, ami segít a jaoi rajongóknak feldolgozni valós traumákat.

Létezik olyan elmélet is, ami szerint a jaoi egyfajta menekülési útvonal a nőknek a valóság elől, csakúgy mint a romantikus irodalom általában. A jaoi történetekben bár az egyik fél dominánsabb, gyakori, hogy a történet végére a szerepek érzelmileg kiegyenlítődnek, a szereplők segítik egymást, ami egyfajta érzelmi kielégültséget okoz az olvasónak. 

Fontos megjegyezni, hogy ezek nem realisztikus melegábrázolások, ahogy több kutató is felhívta erre a figyelmet. A jaoinak nem célja, hogy "okítsa" a hetero társadalmat a melegekről, hiszen a jaoit olvasó rajongók többsége például a sztárokról szóló írások esetében meg vannak győződve arról, hogy az illető férfiak egyébként tökéletesen heterók, és ahogy egy kritikus rámutatott, valószínűleg megdöbbenének, ha kiderülne az ellenkezője.

Mary Roach a The Curious Coupling of Science and Sex című könyvében egy biológiai adalékot is hozzátesz a jaoihoz: tudományos kutatások vizsgálták, hogy mi az, ami leginkább felizgatja a férfiakat és a nőket. Arra az eredményre jutottak, hogy míg a férfiakat csak bizonyos, az ízlésüknek és szexuális orientációjuknak megfelelő jelenetek hozzák lázba, addig a nőket gyakorlatilag bármilyen szexuális aktus látványa, függetlenül attól, hogy hetero, homo vagy leszbikus filmet nézettek velük. 

Bármi legyen is az oka a jaoi létezésének, tény, hogy mind a japán, mind a koreai, de még a kínai popiparban is jelen van. Igaz, Kínában be van tiltva a jaoi fanfiction, kompletten. A koreai popsztárokat előszeretettel pakolgatják össze OTP-kbe (original true pairing), és aztán "shippelik" őket (a worship - imádni szóból). Van például G-TOP-fanfic (G-Dragon és TOP a Big Bangből), az első amit olvastam, róluk szólt. Egyébként ezeknek a történeteknek a többsége elképesztően jól van megírva, és a legtöbbjükben nem a szex a domináns, hanem a pár között szövődő érzelem, illetve maga a történet.

A jaoi létezése olyannyira nyílt titok, hogy például a népszerű koreai sorozatban, a You're beautiful-ban is megjelenik, amikor a főszereplő Thekjong elmeséli a banda új tagjának, a fiúnak álcázott Minamnak, hogy a megjelenése miatt most új jaoi fanficek fognak róluk születni. 

A You're Beautiful sorozat "fanfic"-jelenete angol felirattal

Persze a sztárok maguk is tisztában vannak a jaoi létezésével, és bizony eléggé úgy tűnik, hogy a gyönyörű arcú, feminin tulajdonságokkal bíró "flower boy" koreai sztárok megjelenése a jaoi hatását mutatja, ami megmagyarázza azt is, miért adják a sztárok a lovat a rajongók képzelgései alá. A flower boy imidzs születéséről egy később posztban írok majd, mert rendkívül izgalmas téma, hogyan és miért változott meg az ideális férfi képe Koreában.

Az egyik legnépszerűbb jaoi párosítás a koreai popiparban Jaejoong és Yunho (aka "YunJae") volt a TVXQ együttesből, akik épp elég anyagot szolgáltattak a rajongóknak a fanficekhez.

0 Tovább
«
12

Xiaolongimnida

blogavatar

A blog kínai, koreai és általában véve ázsiai témákkal foglalkozik. A Xiaolong kínaiul kis sárkányt jelent, az -imnida végződés pedig koreaiul annyit tesz: "vagyok".

Utolsó kommentek