Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ázsiai zenekörkép: 2013 1. hét

Új rovatot üdvözölhetünk a blogon, a Facebookos szavazatok alapján: minden héten hétfőn betekintünk a legújabb zenékbe Ázsiából, nem csak K-pop, de japán, kínai és akár thai vagy egyéb zenéket illetően is. Alább igazi gyöngyszemek is akadnak, érdemes mindegyiket meghallgatni. Minden lista végén megadom majd a heti személyes kedvencemet is.

Korea

Zenei körképünk induljon a K-poppal, lássuk a heti termést. (Vigyázat, hosszú, a K-pop ontja a dalokat, ez még csak nem is az összes heti megjelenés!)

Bikiny - Fiesta

Egy kicsit olyan cukorborsó ízvilágú dal, mindenestre elég vidám a téli hidegben, bár a lányok műmosolya és túljátszott kavaiisága nem annyira az én világom. Biztos van, akinek bejön ez is.

Pek Csijong: Hate

Sztenderd K-pop-ballada, de nagyon kellemes, mert hát, a hölgynek gyönyörű a hangja. A videó képi világa nekem nagyon tetszik. Külön piros pont a Loen Entertainmentnek, hogy alapból feliratozva van a videó angolra.

Airplane - Pretty

Újonckák a fedélzeten, a hip-hop trió Airplane első kislemeze ez, és nem rossz! Kellemes kis dal, és az énekes srácnak szép a hangja. A rappergyerek gengszterhiphop kézgesztusain csak vigyorogni tudtam, nem nagyon jön neki ez természetesen, a klip pedig elég sablonos, ezt a menet közben a csajhoz éneklek dolgot már a Bigbang is ellőtte a Bad Boyban (de ők akkora adag swaggel és olyan természetességgel, hogy ez itt most a három fiatalkától nagyon erőltetettnek hat). De azért ígéretes. Legalábbis nekem kedvem van másodszorra is meghallgatni a dalt.

Mun Hidzsun - Scandal

Az egykori H.O.T. fiúbanda tagja ő, a H.O.T. volt az első koreai fiúegyüttes, ha úgy tetszik az összes mai koreai fiúbanda prototípusai, az 1990-es évek végén. Szóval lányok, jól nézzétek meg ezt a 34 éves pasit, mert amilyen csinos volt régen, annyira nem csinos most (szóval, csak hogy tudjátok, hogy fog kinézni az összes fiúbandatag 10-15 év múlva), viszont ez a dal nagyon jó. Huhú de jó. Amellett, hogy nagyon bejön a pali hangja is.

Mun Hidzsun a H.O.T-os korszakában....

...és mostanság.

JeA - While You Were Sleeping

A sztenderdebbnél is sztenderdebb OST-szagú ballada (hatalmas hangok, hatalmas vonós aláfestés, sok könny és műkatarzis), teljesen átlagos videóval. Szinte látom magam előtt a könnyes doramajeleneteket, ami alatt menne. Vannak jó pillanatok a dalban, és kétségkívül a lány nagyon tud énekelni, de az a száncsengő annyira idegesít, hogy őrület. Már rég elmúlt a karácsony, kérem.

Brit - Goodbye Yesterday

Újabb újonc banda, hip-hoppos-vokálos-nosztalgikus hangzásvilággal, nagyon jó énekhangokkal. A dal jó. Az angol kiejtésük kevésbé (Áj kend livövidöácsjú), de ettől függetlenül jók. Ühüm, jók bizony.

Beast & A Pink: A Year Ago

Két lány az A-pinkből és Hyunseung a Beastből közösen adta ki az alábbi dalt. Hát...izé.

Girls' Generation - I Got a Boy

A lánybandák legsikeresebbje visszatért egy... ö... valamivel. Hogy micsoda, azt nem tudom, mert ez... valami mashup, van ebben minden az eddigi dalaikból, G-Dragon Crayonjából, miközben megpróbálnak olyan cool hip-hop csajoknak kinézni, mint a 2NE1, hogy aztán a következő pillanatban csíkos nyalókát szopogató harisnyás pippikké váljanak, aztán meg Sistar módjára illegessék magukat. Ez most nem sikerült valami eredetire.

Japán

A japán zenéhez nem sokat konyítok, így bocsássátok meg, ha nem kommentelek sokat. Ebből a részből ki fogom hagyni a koreai bandák japán megjelenését. A legutóbbi megjelenések (igen, sokkal kevesebb, mint a K-popban, de hát ott egyszerűen dömping van, nincs mit tenni):

V6 - Rock Your Soul

Rock és diszkó keverék, elég érdekesen hangzik, mindenestre vezetik az Oricont ezzel a dallal.

Super Girls - Celebration

Ez mindenképp hiányzott a heti kavaii-adagomhoz, az biztos. Tudom, hogy sokan szeretik a J-pop-lánybandákat, de nekem ez sok. Némelyik leányzót szívesen orrba húztam volna, csak hogy ne vigyorogjon annyit olyan cukimukin habosbabos kisruciban. (Jaj, nézd, rózsaszín szalag, hűűű....)

Weaver - Shall We Dance

Ez nem rossz. Még mindig nem az én ízlésvilágom, de legalább nem kapcsoltam ki az első 20 másodperc után, ez is valami.

Vistlip - Gloster Image

Egy húzós dal a visual kei bandától. Nem rossz, a hörgés nélkül jobban bírnám.

C-pop (Kína, Tajvan, Hongkong)

Jay Chou: A Larger Chello

Jay decemberi albumának januári klipje, egy igazán szórakoztató kis dal, a Jaytől megszokott zenei zsenialitással és játékossággal, 30-as évek hangulatában.

Karen Mok - While My Guitar Gently Weeps

A 42 éves hongkongi díva új lemezének előfutára. Nagyon szép hangja van, és a dal is nagyon tetszetős, ráadásul angolul van. Kicsit jazzes, kicsit popos, kicsit soulos, mindez kínai húrosokkal kiegészítve. Egészen elképesztő hangulata van. Ez nagyon tetszik. Az egyik legkiválóbb példája annak, hogy jó zene nem csak Amerikában van, és nem csak a K-pop lehet kiváló.

Mr. - New Beginning

Hongkongi rockbanda lagymatag dalocskával.

Aaron Yan  - My Turn

A tajvani fiúbanda Fahrenheit egyik tagja szólózik. A videónak "ennyire futotta a költségvetésből"-szaga van. A dal kellemes, de semmi olyasmi, amire hosszú távon emlékezne az ember.

Heti személyes kedvenc: Karen Mok - When My Guitar Weeps

0 Tovább

Szilveszteri ajánló(nak ne nézd a fogát)

Unod a házibulit? Eleged van a pezsgőből? Herótot kapsz a szilveszteri tévénézéstől, és nem tudsz magaddal mihez kezdeni?



Szilveszteri progriajánló ala Xiaolongimnida



Filmek, amik tuti jól fognak esni ilyenkor:

A pofonok földje - kínai vígjáték Stephen Chowtól rengeteg vicces harcjelenettel

Baby and I - könnyed kikapcsolódás Jang Geun-seukkal és egy pokoli édes kisbabával

The Jackal is Coming - vígjáték egy elrabolt popsztárról és egy kétbalkezes bérgyilkosnőről Kim Jaejoonggal, sok nagyon perverz jelenettel.



Online nézhető cuccok:

Full House Take 2: könnyed popsorozat egy kiállhatatlan, mindenre allergiás szépfiú idolénekesről, önelégült csapattársáról és egy stylistnak álcázott hapkidómesternőről, 30 perces epizódokban. Magyar felirat bekapcsolható.

Secret Garden: egy bunkó milliárdos és egy kemény kaszkadőrnő muris testcseréje, ha még nem láttad ezt a sorozatot, kötelező még idén elkezdeni! Magyar felirat bekapcsolható.

200 Pounds Beauty: Történet egy énekesnőről, aki 200 kilósan nem kell senkinek, bezzeg mikor lefogy... Elérhető felirat: angol, német

The Sorcerer and the White Snake: Jet Li tavalyi fantasymozija, sok kungfuval, varázslattal és vicces kantoni szinkronnal, angol felirattal.

A Chinese Ghost Story
: amikor az egyszerű halandó természetfeletti lénybe szerelmes... Felirat: angol

Év végi K-pop-fesztiválok:

MBC Gayo Daejaejun: 1. rész, 2. rész
SBS Gayo Daejun: 1. rész, 2. rész, 3. rész

Popcornt betáraz, vigyázz, kész.....

0 Tovább

Ilyen volt 2012

Nem könnyű összegezni a 2012-es évet Ázsiában, hiszen annyi érdekes dolog történt, hogy kilométer hosszan lehetne listázni, de azért megpróbálom felsorolni azokat az eseményeket, amik ilyen vagy olyan módon jelentősnek minősülnek a maguk szegmensében, legyen az politika, tudomány vagy szórakoztatóipar.

Politika

A térség egyik legnagyobb politikai dilemmáját jelentette, hogy Észak-Korea kétszer is rakétát indított, állítása szerint műholdfelvitel céljából. Az áprilisi kísérlet kudarcba fulladt, decemberben azonban sikeresen föld körüli pályára állították az ország első műholdját, a Fényes Csillag 3-at. A kilövést több ország is rakétakísérletként értelmezte és aggodalommal figyelték.

Dél-Koreában decemberben megválasztották az első női elnököt, Pak Kunhjét.

Kínában tíz év után Hszi Csin-pinget választották a Kínai Kommunista Párt fejének, és ezzel valószínűleg ő veszi át az elnöki széket is Hu Csin-taótól 2013 márciusában.

Hszi Csin-ping

2012 a területi viták éve is volt Ázsiában, Japán és Kína a Szenkaku-szigetek fölött vitáztak, ismételten, miután Japán a maradék három szigetet is felvásárolta a szigetcsoportból azok magántulajdonosától, amivel heves tüntetéseket váltott ki Kínában. Közben Japán Dél-Koreával is ismét vitába keveredett a Dokdo/Takesima-szigetek tulajdonjogát illetően, miután I Mjongbak elnök látogatást tett az egyik szigeten. Japán visszahívta dél-koreai nagykövetét és a politikai elhidegülés még a popiparra is kihatott: a Japánban igen népszerű koreai popsztárok egyike sem léphet fel a jelentős japán zenei díjátadókon - ilyenre a K-pop szigetországbeli megjelenése óta nem volt példa.

Az év egyik legnagyobb botránya volt Kínában, hogy Po Hszi-laj ígéretes politikus sikeres ügyvédnő felesége, Ku Kaj-laj megmérgezett egy brit üzletembert. A krimibe illő politikai gyilkosság felforgatta Kínát és nagy visszhangot kapott nyugaton is. A nőt felfügesztett halálbüntetésre ítélték, Po politikai karrierjének pedig lőttek.

2012 októberében meghalt Kambodzsa egykori királya, többszörös miniszterelnöke, Norodom Sihanouk.

Tudomány és művészetek

Mo Jen kínai író kapta az irodalmi Nobel-díjat. Érdekesség, hogy a világhírű kínai rendező Csang Ji-mou (Hős, A repülő tőrök klánja, Az aranyvirág átka) első filmjét, a többszörös díjnyertes Vörös cirokmezőt Mo regényéből rendezte.

Tokióban megnyitották a közönség számára a világ legmagasabb szabadon álló tornyát, a 634 méter magas Tokyo Skytree-t. Ez a a világ második legmagasabb építménye a Burdzs Kalifa után.

Kínában elindult az ország első háromdimenziós televíziócsatornája.

Dél-Koreában felfedezték, hogy az érintőképernyők képesek lehetnek a jövőben laboratóriumi tesztek elvégzésére, mivel felismertethetőek velük a rájuk helyezett DNS-minták.

Japán tudósok őssejtből pici, működő emberi májat növesztettek laboratóriumi körülmények között.

Az LG Electronics bemutatta a világ legnagyobb UHDTV televízióját.

Japán kutatóknak sikerül a világ leggyorsabb adatközlését véghezvinni, 1 petabit/szekundum sebességgel: ez körülbelül 5000 HDTV videó küldésével arányos másodpercenként.

A Toyota megkezdi egy házi robot fejlesztését, ami idős emberek ápolásában játszhat majd szerepet.

Peking és Kanton között üzembe helyzeték a világ leghoszabb nagysebességű vasútvonalát Kínában.

Júniusban Kína belépett az űrben állandó űrállomást üzemeltető nemzetek közé, harmadikként az USA és Oroszország után. A Sencsou-9 program keretében Kína első női űrhajósa is útnak indult.

Az első kínai űrhajósnő, Liu Jang

Szórakoztatóipar

2012 izgalmas év volt a szórakoztatóiparban. Soha nem látott mértékben kezdték el elözönleni a világot a koreai popsztárok, miközben a filmipar pár igen fontos filmet is letett az asztalra.

Az év legnagyobb szenzációjaként meghódította a világot Psy, a köpcös koreai rapper, funkys nótájával a Gangnam Style-lal, ami rögtön két Guinness-rekordot is bezsebelt, mint minden idők legtöbbet lájkolt és legtöbbet megtekintett YouTube-videója, immáron több mint egymilliárd megtekintéssel magasan verve az összes többi előadót a világon.

A K-popnak mozgalmas éve volt idén. Több együttes is világkörüli turnét tartott, köztük a Bigbang, a 2NE1 és a JYJ-s Junsu. Az Epik High hosszú szünet után új albummal jelentkezett, G-Dragon átlépte az egymillió Twitter-követőt, alig pár hónappal azután, hogy csatlakozott a platformhoz, miközben a már több mint egymilliós rajongóbázissal rendelkező Hero Jaejoong törölte magát, mert feltörték az accountját. Hatalmas skandallum volt az ifjú IU és a Super Junioros Eunhyuk véletlenül Twitterre posztolt közös pizsamás fényképe, ahogy Hwayoung kiebrudalása a T-ara együttesből is. A Bigbanges Seungri Japánban keveredett szexskandallumba, a rajongók pedig sírva vettek búcsút a Super Junior vezérétől, Leetuktól, aki bevonult a seregbe. Az év a komoly botrányoktól sem volt mentes, az Open World Entertainment vezérigazgatóját lecsukták a gyakornokok szexuális molesztálása miatt. 2012 a K-pop éve volt Japánban, ahol több rekord is megdőlt. Ebben az évben a YouTube megkezdte az élő K-pop-koncert-közvetítéseit. Az év egyik meglepetése volt az indie banda Busker Busker őrületes sikere a slágerlistákon.

Leetuk bevonult


A K-drámák világában számos igen sikeres sorozatot mutattak be, ezek közé tartozott a Kínában is őrületes sikert arató Rooftop Prince, ami véglegesen a sorozatszupersztárok sorába emelte Park Yoochunt a JYJ együttesből. Ugyancsak nagy siker volt az Arang and the Magistrate, a Bridal Mask, a The King 2 Hearts, a The Innocent Man, a Moon Embracing the Sun és a My Daughter Seoyoung. A 2012-es év legnagyobb koreai filmes sikere a Pietà volt, amely Arany Oroszlán-díjat nyert a Velencei Filmfesztiválon. Nem mellékesen pedig a viki.com streaming oldal mérföldkőnek számító megállapodást írt alá az SBS csatornával a sorozataik európai lejátszására. Ezzel a csatorna minden műsora elérhetővé vált Európában, többek között magyar nyelven is.



Az év egyik legviccesebb drámajelenete a Rooftop Prince-ből

A kínai filmek világában a legsikerebbnek a Painted Skin: The Resurrection bizonyult, mintegy 115 millió dolláros bevétellel. Az 58 éves Jackie Chan a Chinese Zodiac-kal tért vissza a mozivászonra, melyet maga rendezett. Februárban a Berlini Filmfesztiválon is bemutatták a legendás Tsui Hark 3D-s vuhsziáját, a The Flying Swords of Dragon Gate-et, Jet Li főszereplésével.

A japán slágerlistákat 2012-ben többek között a SMAP, Arashi, az AKB48, a KAT-TUN és a NEWS uralta.


Az én kedvenc momentumaim 2012-ben

Szigorúan szubjektív alapon:

  • Megjelent a Bigbang Alive című zseniális albuma. 
  • Halálra röhögtem magam a Rooftop Prince és a Full House Take 2 sorozatokon.
  • Felfedeztem magamnak a JYJ-t és a TVXQ-t.
  • Nyolc kiemelt cikket írtam a Wikipédiára, többek között Hongkongról, a K-popról, a koreai hullámról, két koreai sorozatról és a csebolokról; három további cikk pedig épp kiemelésen csücsül, az egyik közülük a hangul
  • Elkezdtem koreaiul tanulni.
  • Elkezdtem koreai, kínai és japán ételeket főzni otthon, a család legnagyobb rettegésére, csak hogy aztán elkezdjék imádni az ázsiai konyhát.
  • Elindult a Xiaolongimnida blog és öt hónap alatt 500-an csatlakoztak a Facebook-on. Köszönöm az érdeklődést!


A 2012-es év legjobb K-pop-slágerei


(Megjegyzés: mivel továbbra sem tudok kommentelni a postr-ön, minden kommentre a Facebookon válaszolok.)

0 Tovább

Xiaolongimnida

blogavatar

A blog kínai, koreai és általában véve ázsiai témákkal foglalkozik. A Xiaolong kínaiul kis sárkányt jelent, az -imnida végződés pedig koreaiul annyit tesz: "vagyok".

Utolsó kommentek