Február 10-én kezdődik a Holdújév, amit Ázsia-szerte megünnepelnek. Kínában ez a legfontosabb ünnep, régen több hetes volt, ma egy hetes szünetet jelent az embereknek. Ilyenkor gyakorlatilag leáll a munka, mindenki arra koncentrál, ami ilyenkor a legfontosabb: a szeretteire. A Holdújév ugyanis családi ünnep, ilyenkor összegyűlik a rokonság és hatalmasakat esznek, beszélgetnek és (manapság) tévéznek együtt. A holdújév kezdete hagyományosan a tavasz kezdetét jelöli, ezért Kínában a Csuncsie (Chunjie), azaz Tavaszünnep néven hivatkoznak rá. A Tavaszünnephez rengeteg babona, hagyomány, szokás fűződik, ami ráadásul akár régiónként is változhat. A holdújév, mivel a holdnaptárat követi, minden évben másik napra esik a Gergely-naptár szerint. Idén február 10-én a Kígyó (hold)évébe lépünk.
Holdújévi szokások
A hónap városa-rovat
Új rovat indul a blogon, ami minden hónapban egy másik ázsiai várost fog bemutatni. Ebben a hónapban Pekinggel fogjuk kezdeni, a következő Hónap városát a Facebook oldalon lehet megszavazni.
A menetrend:
1. Minden nap egy szép/érdekes/meglepő képet posztolok a hónap városából a Facebook-on.
2. A hónap végén itt a blogban részletesen bemutatom a várost.
A rovat célja, hogy kicsit színesebbé tegyük a bennünk élő képet az ázsiai városokról. Nem feltétlen csak a legismertebb oldalukat bemutatva.
Például Peking építészeti remekeinél nem igazán a keresztény templomok jutnak először eszünkbe.
Fénykép: Stuck in Customs @ Flickr, cc-by-nc-sa-2.0
Földben sült csirke
A sárban, agyagban, földben sütés eléggé ősi módszer, amit már jól elfelejtett az emberiség nagy része, hisz ma már nincs "szükség" rá. Vannak azonban területek, ahol ha csak hétvégi mókaként is, de él a hagyomány. Ilyen például Kína és Tajvan is. A nálunk is ismert agyagban sült csirke egy változata a kínai 土窑鸡 tujaocsi (tuyaoji), tajvani tájnyelven toe yo gai, amit "a koldus csirkéje" néven is ismernek.
A legenda szerint volt egy koldus, aki csirkét lopott, majd elkezdte szépen megsütni az erdő szélén. Csakhogy a füstöt észrevették a helyiek és már mentek is lincselni az öreget, aki gyorsan földbe temette az egész tűzrakást a csirkével együtt, így mikor rátaláltak, nem tudták rábizonyítani a lopást. Mikor elcsitult a környék, a koldus visszament a halomhoz és kiásta a csirkét, ami közben a betemetett parázson isteni finomra sült.
Persze nem csak csirkét lehet ezzel a módszerrel sütni, de bármi mást is, például krumplit, édesburgonyát, halat.
Leehom Wang (jobb szélen) se kertet gereblyézik, hanem csirkét süt.
Receptek agyagban sütéshez:
Kínáé a legszebb nemzeti kosztüm
Legalábbis a 2012-es Miss Universe-szépségversenyen, ahol Kína egyik vezető couture-divattervezőjének, Kuo Pejnek (Guo Pei) a kreációját viselte a Kínát képviselő Hszü Csitan (Xu Jidan), még tavaly decemberben. A ruha a híres kínai kék-fehér porcelánok mintázatát követi.
Az 1967-es születésű hölgy egyéb kreációi is szemet gyönyörködtetőek, előszeretettel alkalmaz kínai jegyeket, természetesen, és számos kínai híresség hordja a ruháit a vörös szőnyeges vonulások alkalmával.
Íme pár munkája:
Még több kép Kuo Pej "Legend of the Dragon"-bemutatójáról
Egyéb munkák:
"Chinese Brides" (azaz kínai menyasszonyok) bemutató
"Chinese Brides"
A legkeresettebb ázsiai modellek
Az ázsiai modellek iránt nagy volt idén a kereslet, és szakértők szerint a trend folytatódni fog. Nem csak Ázsiában, de a világ minden táján szívesen reklámoznak ázsiai lányokkal, a Victoria's Secrettől az Estée Lauderen át a L'orealig számos márka választ magának ázsiai származású arcot. Íme az utóbbi idők legsikeresebb ázsiai modelljei.
LIU WEN (Liu Ven)
Az 1988-as születésű leányzó ma az egyik legkeresettebb kínai modell, ő volt az első kínai lány, aki a Victoria's Secret kifutóján parádézhatott, de modellkedett Calvin Kleinnak, a Dolce & Gabbananak és a Chanelnek is. A models.com az ötödik helyre sorolja a világ szupermodelljeinek listáján.
Vogue China
Numéro China
SUI HE (Szuj Ho)
14. a model.com toplistáján, Szuj Ho 1989-ben, Csöcsiangban született Kínában, modellkedett Ralph Laurennek, a Dolce & Gabbananak és Vivienne Tamnak is.
HYONI KANG (Kang Hjoni, születési nevén Kang Szonghjon)
A koreai születésű, 25 éves Kang Hjoni 2008-ban elnyerte a Ford Supermodel of the World címet, az első ázsiai lányként a verseny több mint 30 éves történelme folyamán. Azóta foglalkoztatta a Lacoste, a Marc by Marc Jacobs, a Hilfiger, az American Eagle is.
Fotó: Inapad.com
SUN FEI-FEI (Szun Fej-fej)
1989-ben született Hopejben, Kínában. Munkái között található Chanel, Takashi Watanabe, Philip Lim, Givenchy, Louis Vuitton és Calvin Klein is.
Vogue
Fotó: Imaxtree
TAO OKAMOTO
Az 1985-ben Japánban született lány olyan nevekkel dolgozott, mint az Emporio Armani, Ralph Lauren, Emanuel Ungaro.
Shu Uemura
WANG XIAO (Vang Hsziao)
Listánkon az egyik legfiatalabb, 1991-ben született Kínában. 2010 óta modellkedik, áttörést akkor ért el, amikor Calvin Klein modellje lett egy parfümreklámban, de az Emporio Armani is alkalmazza.
SHU PEI-QIN (Su Pej-csin)
Szintén Kínából, az 1990-ben született Pej-csin 2008-ban tört be a divat világába, amikor párizsi és new yorki kifutókon kezdett dolgozni neves divattervezőknek. 2010-ben a Maybelline arca lett, modellkedett a Givenchynak, a Guccinak, a Diornak és a Chanelnek.
V magazine
NYmag.com
MING XI (Ming Hszi, születési nevén Hszi Meng-jao)
Az utóbbi két év felemelkedőben lévő kínai csillaga, az 1990-ben született Ming Xi 2010-ben kezdett el dolgozni olyan nevekkel, mint a Givenchy, a Dior vagy John Galliano.
Fotó: Imaxtree
Utolsó kommentek